Data produkcji opon. Co warto o tym wiedzieć?

Rocznik opon nazywany jest potocznie dotem. Każdy dokonując zakupu ogumienia dopytuje o jej rok i uważa, że to ważne kryterium. Czy kupując opony powinniśmy sugerować się jedynie datą produkcji? Zdecydowanie nie.


Gdzie jest dot na oponie
Rocznik opon wytłoczony jest na oponie


Gdzie znajduje się data produkcji opon?


Datę produkcji znajdziemy na każdej oponie samochodowej. Są to 4 cyfry, które informują najpierw o jej tygodniu, a następnie o roku jej wyprodukowania. Najłatwiej odszukać ciągu znaków i cyfr, które poprzedza wyraz DOT. Cyfry informujące o wieku opony najczęściej znajdują się w zaokrąglonej otoczce na końcu takiego ciągu. Warto nadmienić, że sam wyraz DOT odnajdziemy po obu bokach opony, ale datę produkcji odczytamy jedynie z jednego.


Data produkcji opon to ostatnie 4 cyfry. W tym przypadku 3818 to 38 tydz. 2018 roku


Czy DOT oznacza datę produkcji opon?


Wyraz "DOT" przyjął się zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce jako potoczne słowo określające datę produkcji opony. Jednak w gruncie rzeczy DOT to skrót od amerykańskiego departamentu transportowego, czyli po ang. Departament of Transportation. 


Co o roczniku opon mówi Polska norma?

Opony samochodowe (oczywiście nowe, nigdy nie użytkowane) zgodnie z normą uważane są jako nowe i pełnowartościowe przez 3 lata od ich wyprodukowania. Nie powinniśmy wpadać więc w panikę, jeżeli zakupiliśmy nowe opony, które zostały wyprodukowane np. 2 lata temu. Nieprawdą jest, że musi ona być w jakiś sposób gorsza od tej wyprodukowanej dzisiaj. Radzę spojrzeć na to z innej strony i raczej baczniej przyjrzeć się gdzie dokonujemy zakupu i jak podchodzi się do przechowywania tam nowych opon. 


Sposób przechowywania opon też jest ważny

Data produkcji opon wprawdzie jest istotnym czynnikiem, ale w tym wszystkim chodzi równie o to, żeby wyroby gumowe takie jak opony przechowywane były właściwie. Niestety w praktyce sytuacja często wygląda inaczej. Opona przetrzymywana "pod chmurką" z narażeniem zmiennych warunków pogodowych przyśpieszają proces ich starzenia się, co ostatecznie negatywnie wpływa potem na ich właściwości. Nie zawsze mamy pewność, że nowa opona pomimo starszego rocznika była przez sprzedawcę przechowywana w sposób dla niej właściwy, zgodnie z  przyjętymi normami czy rekomendacją ich producentów. Podobnie może wyglądać sprawa opon z bieżącym rokiem produkcji. Nowe opony zimowe stojące w upalne lato w pełnym słońcu na stojaku przed sklepem, czy uginający się stos ułożonych opon jedna na drugiej w promocji marketowej to przecież częsty widok. Artykuły związane z tematyką opon na blogu

Jaki rozmiar opon do samochodu? 

Jakie są wzory bieżników opon? Który wybrać? 

Czujniki ciśnienia w oponach - TPMS. O co w tym wszystkim chodzi?

Motoryzacja na Ceneo.pl

Komentarze

  1. Witam. Proszę podać numer polskiej normy, zg z którą opony samochodowe uważane są jako nowe i pełnowartościowe przez 3 lata od ich wyprodukowania. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polska Norma PN-C-94300-7:1997 „Ogumienie. Pakowanie, przechowywanie i transport”, za opony pełnowartościowe uważa się opony nie starsze niż 36 miesięcy od daty wyprodukowania

      Usuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.