Jak dobrać rozmiar opon do samochodu?

Zastanawiasz się, jaki rozmiar opon będzie dobry do twojego auta? Te informacje można w prosty i szybki sposób samodzielnie zweryfikować. W tym artykule pokażę Ci, gdzie szukać tych danych i opowiem co one oznaczają. Dobór rozmiaru opon to naprawdę nie jest trudne zadanie. 

Gdzie znajde rozmiar opon
Rozmiar opon samochodowych


Gdzie szukać rozmiaru opon ?

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na ustalenie rozmiaru opon naszego samochodu. Parametry ogumienia znajdziemy zarówno bezpośrednio na nim, ale również w innych miejscach naszego pojazdu. Gdzie dokładnie o tym pisze poniżej.


Rozmiar wytłoczony jest na oponie

Rozmiar opony najłatwiej odczytać z jej boku. Wystarczy odnaleźć charakterystyczny ciąg składający się z liter i cyfr. To właśnie w nim zawarte są główne parametry, dzięki którym uda się dobrać ogumienie do auta. Za przykład posłuży poniższe zdjęcie. Widzimy na nim następujący rozmiar opony: 205/60R16 

Dobór rozmiaru opon
Rozmiar opony znajduje się na boku opony


Ta metoda jest prosta i szybka, ale nie zawsze jest wiarygodna. Kiedy nabyliśmy dopiero pojazd i jesteśmy jego kolejnym właścicielem to warto skorzystać z bardziej wiarygodniejszych sposobów. Wspominam o nich w dalszej części artykułu. Istnieje bowiem ryzyko błędnego dobrania wymiaru opony przez np. poprzedniego użytkownika auta, a my sugerując się jedynie tym, możemy powielić taki błąd.

Tabliczka z rozpisanymi rozmiarami opon 

Większość pojazdów posiada tabliczkę na której wyszczególnione są wszelkie rozmiary opon dopuszczone przez jego producenta. W zależności od marki samochodu, tabliczka ta znajduje się w różnych miejscach, i tak np. pojazdy Skoda mają ją umieszczoną na wewnętrznej stronie klapy wlewu paliwa, a np. Ford, Audi na słupku drzwiowymi od strony kierowcy. Poniższe zdjęcie pokazuje jak wygląda taka tablica zawierająca informacje związane z rozmiarami opon samochodowych. 

Rozmiar opon tablica
Rozmiary homologowane przez producenta na tablicy zamieszczonej w samochodzieTo jeden z lepszych sposobów na dobranie odpowiedniego rozmiaru naszego ogumienia. Przy okazji warto też zapoznać się z pozostałymi zamieszczonymi tam danymi, chociażby z tymi dotyczącymi ciśnienia w kole. Utrzymanie go na odpowiednim poziomie pozwoli nam na prawidłowe użytkowanie i eksploatacje naszych opon. 


Rozmiar opon w instrukcji obsługi pojazdu

Kolejny sposób to odszukanie rozmiaru opon w instrukcji obsługi naszego samochodu. Zdaje sobie doskonale z tego sprawę, że większość z nas takiej nie otrzymała nabywając pojazd z drugiej ręki lub zwyczajnie nie pamięta gdzie ona teraz jest, ale wspominam o tym, gdyż informacje o rozmiarach opon tam również odnajdziemy. 

Internetowe konfiguratory doboru opon do pojazdu

W sieci jest tego pełno. Dzisiaj każdy szanujący się producent opon czy felg zamieszcza taki konfigurator na swojej stronie internetowej. To taka wirtualna przymierzalnia kół online. Polecam zainteresować się tematem, jeśli chcesz przed zakupem rzucić okiem jak dany pojazd będzie prezentował się z wybranymi przez ciebie felgami. Wracając jednak do samych danych, które się tam pojawiają związanych z doborem rozmiaru opon do samochodu, to niestety nie zawsze się one pokrywają z zaleceniem producenta pojazdu. Warto o tym wiedzieć i zweryfikować te dane przed ewentualnym zakupem.


Podsumowując najpewniej dobierzesz rozmiar opon sprawdzając instrukcje obsługi pojazdu, bądź zaglądając na tablicę znajdująca się w pojeździe.


Jak zrozumieć dane zapisane w rozmiarze opon ?

Postanowiłem nieco rozwinąć temat i nie skończyć na zagadnieniu, gdzie znaleźć dane pozwalające dobrać rozmiar opon do samochodu. Warto również wiedzieć jakie informacje są w nim zawarte.


205 oznacza szerokość opony w mm
60 oznacza wysokość profilu opony, wyrażony jest procentowo, a konkretnie jest to procentowy stosunek szerokości do wysokości opony (np. 60% z 205 mm = wysokość profilu)
R ewentualnie D oznacza typ budowy opony. R opona radialna, D opona diagonalna. 
16 oznacza rozmiar średnicy felgi, który wyrażany jest w calach. W tym miejscu warto przypomnieć, że 1 cal równa się w przybliżeniu 2,54 cm. 


Rozmiar opon zawsze znajduje się na obu stronach opony, nie ma więc możliwości, aby go nie zauważyć . 

Źle dobrany rozmiar opon może spowodować np. większe spalanie 

Dlaczego właściwie dobranie rozmiaru opon do samochodu jest istotne? I czy nawet, jakieś niewielkie odchylenia od zalecenia producenta mają znaczenie?  Zdecydowanie tak. Ale to w jaki sposób taka zmiana wpłynie na parametry jezdne, już zależy od danego pojazdu, jego przeznaczenia, jego mocy silnika czy szeregu innych czynników. Jako przykład mogę przytoczyć np. nieduże miejskie auto z małą mocą silnikową. Zmieniając w takim pojeździe rozmiar opon na szerszy sprawimy, że zmniejszymy jego osiągi, a dodatkowo podniesiemy jego spalanie. Każdą tego typu modyfikacje warto zatem dobrze przeanalizować, a potem przedyskutować z ekspertem.


Mam nadzieje, że pomogłem rozwiązać twój problem z właściwym doborem rozmiaru opon do auta. 

Artykuły związane z tematyką opon na blogu

Motoryzacja na Ceneo

Komentarze