Karpacz, Co zobaczyć? Co robić? Atrakcje, okolica, nocleg, praktyczne informacje

Karpacz to niespełna 5 tys. miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim u podnóży najwyższego szczytu Karkonoszy, Śnieżki (wysokość n.p.m. 1 603 m). Ze względu na swoje położenie Karpacz jest doskonałą bazą wypadową, jeżeli mamy zamiar wybrać się pieszo na karkonoskie szlaki czy pojechać do sąsiadujących z Polską Czech. Najbliższa okolica Karpacza jest na tyle ciekawa i różnorodna, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. W tym artykule pokażemy Wam w skrócie, co udało nam się zobaczyć podczas letniego pobytu w tym mieście. Zapraszamy do dalszej części.


Atrakcje Karpacz
Karkonoski Park Narodowy


Spis treści artykułu

1. Deptak w Karpaczu 

2. Kościół Wang

3. Park Bajek 

4. Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z klocków LEGO

5. Kolej linowa na Kopę i stamtąd pieszo na Śnieżkę

6. Wejście czarnym szlakiem na Śnieżkę 

7. Wejście zielonym szlakiem na Słonecznik z Polany

8. Dziki Wodospad

9. Miejsce Anomalii Grawitacyjnej

10. Karkonoski Park Narodowy

11. Jednodniowy wypad samochodem do Czech (Skalne Miasto w Adršpach + Ścieżka w koronach drzew w Janské Lázně)

12. Nocleg, nasza rekomendacja


Deptak w Karpaczu 

Centrum Karpacza przy ul. Konstytucji 3-maja to przede wszystkim deptak wzdłuż którego zlokalizowane są liczne restauracje, sklepy z pamiątkami, sklepy spożywcze, ale i atrakcje. Siedziby mają tutaj także biura turystyczne oferujące wycieczki jednodniowe. Miejsce posiada urok górskiego miasteczka, dlatego wybierając się do Karpacza warto się tu wybrać chociażby na obiad. 

Deptak w Karpaczu
Deptak w Karpaczu

Kościół Wang

To jeden z nielicznych przetrwałych kościołów klepkowych (norw. stavkirke), które to wznoszone były w średniowieczu na terenach współczesnej Norwegii. Ciekawy obiekt, który jest idealnym przystankiem na trasie czy to na Śnieżkę czy na Polanę. Obowiązkowe miejsce pośród atrakcji Karpacza.

Kościół Wang
Świątynia Wang w Karpaczu


Park Bajek

Podróżujemy z trzyletnim dzieckiem, dlatego też szukamy miejsc atrakcyjnych dla tej grupy wiekowej. Pod tym względem takim właśnie okazał się park bajek przy ul. Wilczej 2 w Karpaczu. Na dzieciaki czekają gabloty w których przedstawione są sceny z najbardziej znanych bajek (czerwony kapturek, pinokio itp.). Przed każda z nich znajduje się ławeczka na której siadamy i słuchamy odtwarzanej z głośników skróconej wersji danej opowieści. Do dyspozycji dzieciaków spory plac zabaw i kilka mniejszych atrakcji jak np. armatki na kulki gąbkowe czy zjazd na oponie. To dobry adres do spędzenia 2-3 godzin z młodszymi dziećmi. 

Atrakcje Karpacz
Park Bajek w Karpaczu

Karpacz Atrakcje
Park Bajek w KarpaczuCeny w 2020 roku kształtowały się następująco

Karpacz Atrakcje
Ceny Park Bajek w Karpaczu, 2020 rok


Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z klocków LEGO

Kolejne świetne miejsce, którego nie można pominąć będąc z dziećmi w Karpaczu. Niepozornie wyglądające z zewnątrz Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z klocków Lego zrobiło duże wrażenie nie tylko na naszym 3 latku, ale i na nas. Cała wystawa jest spora i widać dużo włożonego serca i pasji we wszystkie interaktywne makiety. Duże brawa za pomysłowość. Imponujące. 

Karpacz Atrakcje
Muzeum Lego w Karpaczu

Muzeum Lego Karpacz
Interaktywne makiety zachwycą zarówno dzieci jak i dorosłych

Czas zwiedzania około 40 minut 


Kolei linowa na Kopę i stamtąd pieszo na Śnieżkę

Kolei linowa w Karpaczu znajduje się przy ulicy Turystycznej i jest dobrą alternatywą do dostania się na Śnieżkę. Przy jej pomocy ze stacji dolnej (turystyczna 4) do stacji górnej (Kopa) dostaniemy się w około 10 minut. Zjeżdżając w dół można w spokoju podziwiać ciekawe widoki, czego przy wjeździe trudno doświadczyć. W ostatnim czasie została ona zmodernizowana. Jednorazowo na wyciągu mogą usiąść teraz 4 osoby. Za wjazd i zjazd zapłaciliśmy 55 zł od osoby. Aktualny cennik sprawdzisz tutaj ( cennik kolei linowej na Kopę w Karpaczu).


Kolei na Śnieżkę
Kolei linowa na Kopę 

Wejście czarnym szlakiem na Śnieżkę

Nasze podejście na najwyższy szczyt Karkonoszy rozpoczynamy wcześnie rano (5:30). Początek szlaku znajduje się kilkadziesiąt metrów od kolei linowej, która w okresie letnim zaczyna wozić turystów od godziny 9 na Kopę. O tak wczesnej porze znajdująca się tutaj kasa biletowa jest nieczynna. Bilet wstępu (8 zł /os) do Karkonoskiego Parku Narodowego nabywamy więc alternatywnie online ( link do systemu / przy okazji link do cennika ) i ruszamy dalej. 

Śnieżka
Widoki z czarnego szlaku w drodze na Śnieżkę

Atrakcje Karpacz
Z tego miejsca Śnieżka jest już jak na dłoni, ale trzeba jeszcze około 45 min, aby dotrzeć na szczyt

Szlak początkowo (około 2-3 km) wiedzie pośród drzew iglastych i jest raczej dość nudny, ale nie warto tym się zniechęcać, gdyż potem będzie zdecydowanie lepiej. 

Szczyt Śnieżki
Szczyt Śnieżki 1603m n.p.m

Docieramy do miejsca w którym na kamieniu zamieszczona jest tablica upamiętniająca zejście lawiny w Białym Jarze. Od tego momentu szlak staje się zdecydowanie bardziej widokowy, ale też nieco łagodniejszy. 

Śnieżka szlak
Atrakcje w Karpaczu i okolicyChwilę później docieramy do miejsca w którym kolei linowa ma swój koniec. Dalej szczyt mamy już jak na dłoni. Po kolejnych 45 minutach jesteśmy na górze :)

Śnieżka w Karkonoszach
Widok ze Śnieżki na KarpaczMałe podsumowanie i wnioski

Czarny szlak na Śnieżkę z dzieckiem 3-4 letnim
Czy zabralibyśmy na ten szlak dziecko (3-4 l.)? Nie, pierwszy odcinek według nas byłby zbyt intensywny. Dobrą alternatywą jest w tym przypadku kolei linowa na Małą Kopę, a potem wolny spacer na szczyt. Tak też postąpiliśmy wybierając się na Śnieżkę z naszym 3 latkiem.

Czarny szlak na Śnieżkę czy jest wymagający?
Jeżeli czujesz się na siłach przejść np. 15-20 km średnim tempem to wejście nie powinno być jakimś szczególnym wyczynem, a do doskonałej kondycji zdecydowanie nam brakuje. 

W naszym przypadku (osoby dorosłe / przeciętna kondycja) czasowo wejście wyglądało następująco

Start: 5:30 Na dole: 9:15 - całość 3:45min
Nasz czas wejścia na Śnieżkę: 1h:50min 
Nasz czas zejścia ze Śnieżki: 1h:30min
Czas spędzony na szczycie: 25min

Wejście zielonym szlakiem na Słonecznik z Polany

Do tej granitowej formacji skalnej wybraliśmy się również o poranku. Docierając do Polany dochodzimy do rozstaju ścieżek. Można obrać szlak zielony oraz żółty (nieco łagodniejszy, za to dłuższy) wiodący przez Pielgrzymy (nazwa formacji skalnej). Tym razem decydujemy się wejść zielonym, a zejść żółtym. 

Atrakcje Karpacz
Zielony szlak wiodący na Słonecznik

Słonecznik Karkonosze
Słonecznik prezentuje się z tej perspektywy imponująco


Dziki Wodospad

Wodospad na rzece Łomnica w Karpaczu Górnym tak na prawdę tworzy zaporę przeciwko rumoszowi skalnemu. Znajduje się on w nie dużej odległości od wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego, zaraz przy stacji dolnej kolei linowej na Kopę. Wybierając się więc na Śnieżkę od strony Karpacza trudno będzie go przeoczyć. To miejsce ciekawe i idealne dla rodzin z dziećmi, pełno w około jest głazów, kamieni oraz korzeni na których można spocząć. W związku z tym, iż jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów warto być tutaj przed godziną 9, kiedy jeszcze w spokoju można nacieszyć się tym miejscem. Dojazd samochodem również jest możliwy, gdyż tuż obok do dyspozycji zmotoryzowanych jest duży parking "Śnieżka" (na ok. 100 samochodów).


Dziki Wodospad
Dziki Wodospad w Karpaczu

Wodospad Karpacz
Dziki Wodospad w Karpaczu


Miejsce Anomalii Grawitacyjnej

To miejsce jest czymś nietypowym i raczej ciekawostką w drodze do wyciągu na Śnieżkę czy do Dzikiego Wodospadu. Według znajdującej się tam tablicy informacyjnej mamy do czynienia z anomalią grawitacyjną, która sprawia, że ułożone przedmioty na jezdni np. butelka z wodą, bądź zatrzymany na niej pojazd zaczynają toczyć się "pod górę". Nie brakuje jednak opinii, że to jedynie złudzenie optyczne. Najlepiej zobaczyć karpacką anomalię na własne oczy i wyrobić sobie na ten temat własne zdanie.

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy to doskonałe miejsce do rozpoczęcia przygody z górami. Istnieje tutaj sporo nie wymagających wielkiego wysiłku szlaków, co z punktu widzenia rodzin z dziećmi jest dużym atutem. Obszar parku rozciąga się na około 55 kilometrach kwadratowych i obejmuje również tereny naszych południowych sąsiadów Czech. 

Karkonoski Park Narodowy
Ścieżka na Śnieżkę

Jednodniowy wypad samochodem do Czech

Tym razem wyruszamy o 7:30 z Karpacza do naszych południowych sąsiadów. Nasz pierwszy cel: Skalne Miasto w Adršpach. Docieramy około godziny 9 i to chyba dobra decyzja, gdyż parking z minuty na minutę coraz bardziej się zapełnia. Spacerując już pośród skał przed godziną 10, niewielu jest jeszcze turystów, a to dla nas wystarczające wynagrodzenie za wcześniejszą pobudkę tego dnia. Obejście całej trasy zajmuje około 3 godzin, której ciekawym zakończeniem jest obejście turkusowego jeziora pełnego ryb.

Skalne Miasto
Miejsce bardzo dobrze znane z filmu "Opowieści z Narnii"

Skalne Miasto Czechy
Ścieżki Skalnego Miasta w Czechach 

Godziny otwarcia, ceny biletów i parkingu można odnaleźć pod tym linkiem ( cennik Skalne Miasto ).

Skalne Miasto
Podczas zwiedzania Skalnego Miasta podziwiamy liczne formacje skalne 


Skalne Miasto
Skalne Miasto w Czechach

Kiedy opuszczamy Skalne Miasto w Adršpach (godzina 12:30) jest już tłoczno, warto mieć to na uwadze wybierając się w to miejsce. 

Skalne Miasto Adrspach
Na koniec spacer w około jeziora

Nasz kolejny przystanek tego dnia to "ścieżka w koronach drzew" w miejscowości Janské Lázně. Pośród karkonoskich lasów wybudowano 45 m wieże widokową na której szczyt wiedzie ogrodzona ścieżka edukacyjna. Wieża ma spiralny kształt, a chętni za dodatkową opłatą mogą z góry zjechać w dół korzystając ze zjeżdżalni. Trzeba spełniać jednak wymógł - mierzyć ponad 120 cm. Dla mniejszych dzieci na dole czeka plac zabaw i zagroda z kozami.

Atrakcje blisko Karpacza
Spacer w koronach drzew Czechy

Czechy atrakcje niedaleko Karpacza
Atrakcje niedaleko Karpacza

Kompletny cennik odnajdziecie pod tym linkiem (cennik ścieżka w koronach drzew).

Spacer w koronach drzew Czechy
Spacer w koronach drzew Czechy

Karpacz atrakcje blisko
Czeska atrakcja blisko Karpacza

Czechy Atrakcje
Czechy - spacer w koronach drzew

Nocleg, nasza rekomendacja

Apartament w budynku Triventi przy ul. Karkonoskiej 13 jest nowy, zadbany, gustownie urządzony i w pełni wyposażony. Do dyspozycji gości jest przypisane także miejsce parkingowe. Jego dogodne położenie blisko szlaków prowadzących na Śnieżkę czy do kolei na Kopę sprawia, że to dobry adres na dłuższy pobyt w Karpaczu.

Nocleg Karpacz
Nasz apartament w Karpaczu

Gdzie spać w Karpaczu
Apartament na wynajem w budynku Triventi

Noclegi w Karpaczu
Nocleg w Karpaczu

Noclegi Karpacz
Apartamenty Karpacz

Triventi Karpacz
Budynek Triventi w Karpaczu

Ten, ale i inne podobne apartamenty w budynku Triventi najłatwiej znajdziecie za pomocą zamieszczonej poniżej wyszukiwarki. Sprawdzicie ceny w wybranym przez Was okresie oraz dowiecie się wszelkich szczegółów. 

Pomogliśmy w jakiś sposób wskazówkami, chcesz nas wesprzeć? 

Dokonaj rezerwacji za pomocą zamieszczonej wyszukiwarki, a otrzymamy od portalu booking drobną prowizję. 
Ty oczywiście nie zapłacisz za to ani grosza więcej. Uzbierane w ten sposób środki przeznaczymy na kolejne podróże, które szczegółowo opiszemy na naszym blogu.

Booking.com    


Miejsca, które wymieniliśmy w artykule odwiedziliśmy będąc w Karpaczu siedem dni. Jeżeli uważasz, że zabrakło jakiejś atrakcji, którą trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Karpaczu podziel się informacją w komentarzu z czytelnikami. 

Dla aktywnych rowerowo polecam zaopatrzyć się w przewodnik "Mapa rowerowa. Karkonosze" 


Zobacz także:


Zapraszamy również do subskrybowania naszego Instagrama oraz facebooka, gdzie oprócz informacji praktycznych powiadamiamy o nowych wpisach oraz inspirujemy do podróżowania.


Komentarze