Warmia i Mazury, Co robić? Co zobaczyć? Atrakcje, ciekawe miejsca, praktyczne informacje

Warmia i Mazury to dwa sąsiadujące ze sobą historyczne regiony północno-wschodniej Polski. Te malownicze tereny położone na skraju naszego Państwa, powinien zobaczyć każdy miłośnik historii czy wielbiciel przyrody i aktywnego wypoczynku. 
Olbrzymia ilość kilometrów kwadratowych jezior, hektary lasów i wzgórz, miejsca gdzie można odetchnąć najczystszym powietrzem w Polsce. Liczne szlaki i ścieżki rowerowe, łowiska. Namacalna historia Polski ukryta w mazurskich lasach oraz miejsca największych bitew średniowiecznej Europy. Daj się zaskoczyć regionalną kuchnią, poznaj dziedzictwo kulturowe, odkryj Warmię i Mazury.

Jezioro Maróz, Warmia i Mazury

Dla nas mieszkańców stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, było od dawna oczywiste, że taki tekst prędzej czy później musi pojawić się po prostu na naszym blogu. Znamy te tereny niemalże od dziecka, Marcin tu dorastał, chodził do szkoły, okolicę zna można powiedzieć jak własną kieszeń. Później pokazał Warmię i Mazury Mai, a teraz już we trójkę poznajemy ją także z punktu widzenia rodziców. To w pełni subiektywny wpis, który powstawał przez długi czas i wymagał sporo pracy z naszej strony. Mamy więc wielką nadzieje, że zachęcimy Was do zawitania w ten region, a kiedy już to zrobicie, koniecznie podzielcie się waszymi ulubionymi miejscami na Warmii i Mazurach zostawiając komentarz na dole tego wpisu. 

Zapraszamy Was zatem do zapoznania się z dalszą treścią, zobaczycie, że warto przyjechać do naszej krainy i zachwycić się tym co najlepsze w tej części naszego kraju.

Spis treści

Atrakcje turystyczne na Warmii                                                                                    

Atrakcje turystyczne na Mazurach                                                                      

Miejsca dla rodzin z dziećmi nad warmińsko-mazurskimi jeziorami                      

Atrakcje turystyczne na Warmii

Stolica województwa - Olsztyn
Na temat Olsztyna pisaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu, więc nie widzimy sensu powielania znajdujących się już tam informacji, może po prostu zajrzycie do tego wpisu o Olsztynie.

Molo przy Plaży Miejskiej w Olsztynie

Lawendowe pole na Warmii - Nowe Kawkowo
Tak dobrze przeczytaliście na Warmii mamy kawałek swojej własnej Prowansji. Pole położone jest we wsi Nowe Kawkowo, około 20km od Olsztyna. Najlepszy czas na odwiedzenie tego miejsca to okres rozkwitu kwiatów, który przypada na przełom czerwca/lipca. Na temat Lawendowego pola pisaliśmy w tym wpisie na naszym blogu.Atrakcje
Lawendowe Pole na Warmii

Leśne Arboretum Warmii i Mazur
Arboretum znajduję się w Kudypach pod Olsztynem. Położone jest przy DK16, miejsce na spokojny spacer czy chwilę odpoczynku np. na trasie na Mazury. Do dyspozycji dla rodzin z dziećmi jest tu spory zadbany plac zabaw.

Warmia i Mazury
Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Warmia i Mazury
Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Kiedy nabierzecie ochotę na przyjemny spacer po wsi, koniecznie wybierzcie się do Olsztynka. To atrakcja zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Czekają ciekawe wnętrza chat i mnóstwo zwierząt domowych, którymi z pewnością najmłodsi będą zachwyceni. Obszerniejszy artykuł o tym miejscu powstał już wcześniej na blogu, a znajduję on się tutaj.


Warmia i Mazury
Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku


Artystyczne malowanie przystanków
Musiały się po prostu znaleźć w tym zestawieniu. Przystanki powstawały i nadal powstają za sprawą pani Ani Wojszel, która w ten sposób upiększa wiele miejscowości w województwie warmińsko-mazurkim. Więcej szczegółów na fanpagu Artystyczne malowanie przystanków
Znaleźć można je np. w Wójtowie, Kaplitynach, Marcinkowie k/Mrągowa

Pokolorowane przystanki
Artystyczne malowanie przystanków, wyk. Ania Wojszel

Warmia
Artystyczne malowanie przystanków, wyk. Ania Wojszel

"Na Warmii i Mazurach jest jeszcze dość rustykalnie. Każdy kto pierwszy raz przyjedzie z Poznania, Warszawy czy Wrocławia szybko sobie to uświadomi. Na typowo mazurskiej wsi ten miejski zgiełk na chwilę gdzieś znika i gwarantujemy, że nie będziecie za nim tęsknić."


Atrakcje turystyczne na Mazurach

Giżycko
Kto nie był w Giżycku to koniecznie musi to nadrobić.  Jest to jedno z najpiękniejszych miast w naszym województwie. Raj dla żeglarzy i miłośników historii, ale nie tylko. W przerwach podczas zwiedzania relaks zapewnicie sobie na plaży :)

Punkt widokowy na wzgórzu Św. Brunona w Giżycku

Mikołajki
Stolica żeglarzy, każdy kto przybywa na Mazury z łajbą z pewnością się tutaj zatrzyma. Dlatego nie zdziwcie się, jeśli w sezonie letnim traficie na tłumy. My polecamy Mikołajki odwiedzić we wrześniu :)

Warmia i Mazury
Mikołajki, Warmia i Mazury

Warmia i Mazury
Mikołajki, Warmia i Mazury

Mikołajki
Mikołajki, Warmia i Mazury

Święta Lipka Sanktuarium Maryjne
Ten wyjątkowy barokowy zabytek z pięknymi krużgankami trzeba zobaczyć koniecznie na własne oczy. Zajrzyjcie także do wnętrza bazyliki, gdzie odbywają się nie tylko msze, ale także pokazy organów.


Warmia i Mazury
Bazylika w Świętej Lipce

Warmia i Mazury
Bazylika w Świętej Lipce

święta lipka
Bazylika w Świętej Lipce

święta lipka
Bazylika w Świętej Lipce

Zamek w Reszlu
Lubicie gotyckie zamki? Zajrzyjcie w takim razie do Reszla, gdzie znajduje się Zamek biskupów warmińskich. Podczas zwiedzania od przewodnika dowiecie się z pewnością ciekawostek historycznych. Można pokusić się nawet o nocleg, bo we wnętrzach oprócz galerii sztuki i muzeum działa jeszcze hotel.

Reszel zamek
Zamek w Reszlu

Stańczyki Mosty Kolejowe

To w jaki sposób wznoszą się majestatycznie nad rzeka Błędzianką trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. Te mosty nalezą do jednych z największych w Polsce i doczekały się również już pięknego wieku, bo mają niewiele ponad 100 lat. Kolejne ciekawe historyczne miejsce na mapie województwa warmińsko-mazurskiego.

Stańczyki
Mosty kolejowe w Stańczykach

Stańczyki
Mosty kolejowe w Stańczykach


Gierłoż Wilczy Szaniec była kwatera Hitlera

Mazurskie lasy kryją wiele pozostałości z czasów II wojny światowej, niektóre z nich to potężne kompleksy, tak jak Wilczy Szaniec koło Kętrzyna. Jeżeli lubicie namacalnie poznawać historię to nie powinniście pominąć tego miejsca zwiedzając Mazury.

Gierłoż
Wilczy Szaniec k/Kętrzyna

Księżycowy Dworek Gierłoż/k Kętrzyna
Niewątpliwym atutem tego miejsca jest jego malownicze położenie, w lesie, nieopodal jeziora. Dworek znajduje się w sąsiedztwie Wilczego Szańca, warto tu wstąpić będąc w okolicy.

Księżycowy Dworek, Gierłoż k/Kętrzyna

Śluza w Leśniewie Górnym

Kolejna gratka dla miłośników historii II wojny światowej to śluza położona w lesie przy drodze 607. Ta niedokończona budowla miała być częścią kanału mazurskiego łączącego wielkie jeziora mazurskie z rzeką Pregołą, a dalej z Bałtykiem. Podobno na jej dnie do dziś znajduje się strącone przez radzieckie wojska godło III Rzeszy.

Bunkry
Śluza w Leśniewie Górnym

Gołdap 
To nasze uzdrowisko w regionie, a na dodatek w ostatnim czasie szeroko modernizowane. Zarówno plaża miejska jak i cała ulica o nazwie Promenada Zdrojowa pięknieje z dnia na dzień. To miejsce odwiedziliśmy w szczycie sezonu i wiecie co? To miejsce nie jest zadeptane przez turystów. Cisza, spokój, można spędzić tu wspaniale rodzinny czas. Zajrzyj do naszego wpisu w którym przedstawiliśmy pomysł na weekend w Gołdapi. 


Warmia i Mazury
Gołdap, Warmia i Mazury

Gołdap
Tężnie w Gołdapii


Miejsca dla rodzin z dziećmi nad warmińsko-mazurskimi jeziorami (nasze typy)

Szeroki Ostrów na jeziorze Śniardwy
Doskonałe miejsce na spokojny odpoczynek, wzdłuż nadbrzeża można znaleźć idealne miejsce do rozbicia namiotu, a kiedy najdzie nas ochota na kąpiel w jeziorze wystarczy zejść w dół. W pobliskiej miejscowości znajduje się sklep, więc o zaopatrzenie w podstawowe produkty spożywcze nie będzie trudno.


Śniardwy
Punkt widokowy na jeziorze Śniardwy, Szeroki Ostrów

Piękna Góra Gołdap
To miejsce dobre o każdej porze roku, latem można pospacerować lub pokąpać się nad jeziorkiem , zaś zimą funkcjonują stoki narciarskie. Miejsce aktywnego wypoczynku dla całej rodziny.

Piękna Góra
Piękna Góra, Gołdap, Warmia i Mazury

Piękna Góra
Piękna Góra, Gołdap

Piękna Góra
Widok z Pięknej Góry, Gołdap

Kompleks Wypoczynkowo Szkoleniowy Wiatraki  - Marózek k/Olsztynka
To miejsce odkryliśmy szukając miejsca na weekendowy rodzinny wypad niedaleko domu. Cisza, las, jezioro, dobre jedzenie. Pokoje nowe, czyste, niektóre z tarasem wychodzącym na las. Na miejscu można wypożyczyć kajak, rowerek wodny, połowić też idzie. Więcej o tym miejscu, przeczytasz w tym blogowym wpisie.


Maróz
Plaża na terenie Kompleksu Wypoczynkowego Wiatraki 

Maróz
Kompleks Wypoczynkowy Wiatraki


"Warmia i Mazury to kraina pełna lasów, jezior oraz wiejskich sielankowych krajobrazów. 
Województwo warmińsko-mazurskie jest nie tylko rajem dla żeglarzy, ale i miejscem odpoczynku dla rodzin z dziećmi."


Warmia i Mazury 

Tak jak wspomnieliśmy na początku tego wpisu, dzielcie się w komentarzach Waszymi ulubionymi miejscami w województwie warmińsko-mazurskim, chętnie poznamy nowe ciekawe miejsca w tej części Polski. Ze swojej strony będziemy starali się wciąż uzupełniać i aktualizować powyższy tekst, tak aby pojawiało się tu jeszcze wiele innych ciekawych miejsc z regionu.

Na koniec zapraszamy na krótki film zmontowany z naszego wypadu.Komentarze

  1. My uwielbiamy z żoną Hotel Zamek Ryn, świetne miejsce, w którym zawsze się zatrzymujemy podczas pobytu na Mazurach :) Zamek można zwiedzać i uczestniczyć w bardzo ciekawych wydarzeniach organizowanych przez hotel , na przykład turnieje rycerskie czy biesiady :) A hotel sam w sobie rewelacyjny, bardzo klimatyczny i z dobrym SPA :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie też miałam pisać o Hotelu Zamku Ryn, polecam jeśli nie byliście :) Klimat niesamowity, cudne widoki na Jezioro Ryńskie i do tego można natrafić na fajne atrakcje historyczne, jeździmy tam z dzieciakami i wszyscy jesteśmy zachwyceni za każdym razem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Olsztynek warto odwiedzić w niedzielę gdy się odbywa BioHub Bazar żeby kupić pyszne ryby, sery, jogurty i przetwory od lokalnych rzemieślników a później odwiedzić skansen, który jest bardzo blisko bazaru

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.