Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Ciekawe miejsca i atrakcje.

Kazimierz Dolny to idealne polskie miasto do zwiedzania. Nieduże, pozwala odkryć wiele swoich atrakcji nawet podczas krótkiej jednodniowej wizyty. Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Zapraszamy do dalszej części artykułu. 


Atrakcje
Kazimierz Dolny widok z Góry Trzech Krzyży

Spis treści artykułu

1. Starówka w Kazimierzu Dolnym 

2. Kogut kazimierski symbol miasteczka 

3. Góra Trzech Krzyży 

4. Wąwozy lessowe 

5. Ruiny zamku i Baszta 

6. Rejs po Wiśle 

7. Gdzie zjeść, nasza rekomendacja 

8. Nocleg, nasza rekomendacja


Starówka w Kazimierzu Dolnym

Brukowane uliczki pełne zabytków, detali. Piękne kamienice, które skrywają swoje historię, niepowtarzalny klimat. Tak określić możemy serce Kazimierza Dolnego, czyli jego starówkę. Warto zobaczyć najpiękniejsze z zabytków: Kościół farny, ruiny zamku czy kamienicę św. Mikołaja i Krzysztofa. 

Kazimierz Dolny
Symbol renesansu zabytkowa studnia z XIX wieku

Lubelskie
Rynek w Kazimierzu Dolnym w 2019 roku

Lubelskie
Jedna z kamienic w Kazimierzu Dolnym

Lubelskie
Kazimierz Dolny

Starówka
Na rynku w Kazimierzu Dolnym 

Kogut kazimierski symbol miasteczka

Kazimierskiego koguta nie mogło po prostu zabraknąć w tym artykule. Każdy turysta, który odwiedza Kazimierz Dolny powinien sam skosztować tego specjału. Od siebie możemy zasugerować, że to ciasto maślane nam w smaku bardzo przypomniało chałkę. Kogut z Kazimierza został nawet opatentowany, prawdziwe koguty są od tamtej pory dwa. Pierwszy bardziej zwarty bez plecionki, drugi zaś nieco cieńszy z widoczna plecionką z ciasta. Kupić je można w wielu miejscach, a najłatwiej na straganie znajdującym się na rynku.


Kazimierz Dolny
Kogut Kazimierski z patentem


Kazimierz Dolny - Góra Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży to idealny punkt widokowy znajdujący się w samym środku Kazimierza Dolnego. Roztacza się stąd malownicza panorama na znaczną cześć miasteczka oraz przepływającą w oddali Wisłę. Postawione na wzgórzu krzyże mają upamiętniać liczne ofiary cholery, która w przeszłości siała spustoszenia na tych terenach. Wejście nie zajmuje wiele czasu (ok.10-15 min) i jest płatne (4 zł/os). Dotrzeć można dwiema ścieżkami, które w pewnym momencie się ze sobą schodzą. Samo wejście zaś nie sprawia wyjątkowych trudności. 


Kazimierz Dolny
Travelki na Górze Trzech Krzyży


Góra Trzech Krzyży
Widok z Góry Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym


Kazimierz Dolny i jego wąwozy lessowe

W okolicy Kazimierza Dolnego jest kilka wąwozów lessowych. Najbardziej popularne i najczęściej odwiedzane przez turystów są Wąwóz Plebanka, Wąwóz Granicznik i Wąwóz Korzeniowy. Dla nas było to zupełnie nowe doświadczenie, nigdy dotąd nie byliśmy w takim wąwozie. Nam najbardziej do gustu przypadł Wąwóz Korzeniowy, który nazywany jest również Korzeniowym Dołem. To ciekawa atrakcja Kazimierza i zainteresuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Samo jego przejście nie zajmuje wiele czasu, 20-30 minut w obie strony tyle wystarczy zaplanować na to miejsce.


Wąwóz Korzeniowy
Wąwóz Korzeniowy Kazmierz Dolny

Wąwóz Korzeniowy w Kazmierzu Dolnym

Wąwóz Korzeniowy Kazmierz Dolny

Zamek (a właściwie jego ruiny) w Kazimierzu Dolnym

Ruiny zamku wznoszą się nad rynkiem w Kazimierzu Dolnym. Odległość jaka je od siebie dzieli to niespełna 300 m. Bilet wstępu jest symboliczny (5zł), a cena obejmuje również wejście na sąsiadująca z pozostałościami zamku Basztę. Udając się tutaj da się odczuć ogrom samego zamku, a roztaczające się stąd widoki są jedne z lepszych w Kazimierzu Dolnym.


Zamek
Kazimierz Dolny zamek

Kazimierz Dolny
Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym

Zamek
Zamek w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny
Widok z ruin zamku w Kazimierzu Dolnym

Atrakcje
Zamek Kazimierz Dolny


Rejs po Wiśle w Kazimierzu Dolnym

Warto spojrzeć zawsze z innej perspektywy. Kazimierz Dolny daje taką możliwość i można wybrać się w 60 minutowy rejs. Popłynąć można zatem co godzinę, a za tą przyjemność przyjdzie zapłacić 20 zł (bilet normalny) i 16 zł (bilet ulgowy). Więcej szczegółów na temat rejsu można przeczytać na stronie organizatora (klik).


Kazimierz Dolny
Rejs Kazimierz Dolny

Rejs statkiem
Odpływa się z bulwaru nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Rejs
Kazimierz Dolny oglądamy od strony Wisły

Kazimierz Dolny gdzie zjeść, nasza rekomendacja

W pobliżu kazimierskiego rynku znajduje się restauracja o dość intrygującej nazwie "U Fryzjera". Do lat 90 tych działał tutaj przez dziesięciolecia zakład fryzjerski prowadzony przez Zdzisława Jakubowskiego, który właśnie w tym domu strzygł i czesał mieszkańców Kazimierza Dolnego. To cała tajemnica nazwy restauracji. Zjeść można dania kuchni staropolskiej i żydowskiej, a tutaj możecie znaleźć dokładne menu (klik)


Kazimierz Dolny
Restauracja U Fryzjera w Kazimierzu Dolnym

Gdzie zjeśc
Restauracja U Fryzjera w Kazimierzu Dolnym

Kazmierz Dolny
Restauracja U Fryzjera w Kazimierzu Dolnym


Nocleg w Kazimierzu Dolnym, nasza rekomendacja

Hotel Berberys to bardzo dobre miejsce na nocleg. Trafiliśmy tutaj troszkę z przypadku. Nasz plan na nocleg w Kazimierzu wyglądać miał inaczej, ale zanim się obejrzeliśmy było po ptakach i ktoś sprzątnął nam wolny pokój z przed nosa. Alternatywa w postaci Hotelu Berberys zadowoliła nas w 100%. Pokój 2 osobowy był bardzo przestronny, a wnętrze ciekawie urządzone. Goście hotelowi w cenie pokoju mają śniadanie oraz mogą korzystać z jacuzzi, co też uczyniliśmy.


Hotel Berberys
Hotel Berberys w Kazimierzu Dolnym

Hotel Berberys
Nasz pokój w Hotelu Berberys 

Hotel Berberys
Pokój 2 osobowy w Hotelu Berberys ma ok. 20m2

Hotel Berberys
Wnętrze restauracji w Hotelu Berberys jest bardzo gustownie urządzone

Hotel Berberys
Do dyspozycji gości Hotelu Berberys jest 4 osobowe jacuzzi

Hotel Berberys najłatwiej znajdziecie za pomocą zamieszczonej poniżej wyszukiwarki. Sprawdzicie ceny w wybranym przez Was okresie oraz dowiecie się wszelkich szczegółów. Dodatkowo jeżeli to właśnie za jej pomocą dokonacie rezerwacji otrzymamy od portalu booking drobną prowizję. Oczywiście nie zapłacicie za to ani grosza więcej. Uzbierane w ten sposób środki przeznaczymy na kolejne podróże, które szczegółowo opiszemy na naszym blogu.


Booking.com


Miejsca, które wymieniliśmy w artykule odwiedziliśmy będąc w Kazimierzu Dolnym dwa dni. Jeżeli uważasz, że zabrakło jakiegoś miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Kazimierzu Dolnym podziel się informacją w komentarzu z czytelnikami. 

Zobacz także:

Olsztyn, co robić, co zobaczyć ?

Toruń, co robić, co zobaczyć?

Zapraszamy również do subskrybowania naszego Instagrama oraz facebooka, gdzie oprócz informacji o nowych wpisach inspirujemy do podróżowania.

Komentarze

  1. Byłem raz w Kazimierzu Dolnym, uwielbiam to miasteczko, jest ono tak piękne i urocze. Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bylam 2 tygodnie temu... i rynek sprawił, ze chciałam stamtąd uciec- straszna komercja!! Wąwóz super, cmentarz żydowski robi duze wrażenie.... ale to co sie dzieje na rynku sprawiło, ze nie chce tam wracać!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.