Lago di Braies (Jezioro Braies) w Dolomitach - Atrakcje, jak dojechać, zwiedzanie, informacje praktyczne

Jezioro Braies - Informacje

Lago di Braies (niem. Pragser Wildsee) leży w Południowym Tyrolu. Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych jezior w Dolomitach. Wchodzi w skład rezerwatu przyrody Fanes-Senes-Braies. Odwiedziliśmy to miejsce w sierpniu i mamy dla ciebie garść praktycznych informacji, które pomogą ci w organizacji pobytu nad tym pięknym jeziorem.


Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies w Dolomitach 2019

Spis treści

1. Lago di Braies położenie i mapa
2. Lago di Braies jak dojechać 
3. Lago di Braies autobus
4. Lago di Braies lotnisko
5. Lago di Braies parking
6. Lago di Braies hotel
7. Lago di Braies kąpiel
8. Lago di Braies spacer wokół jeziora
9. Lago di Braies wędkowanie
10. Lago di Braies z małym dzieckiem > 3 r.ż.
11. Lago di Braies wypożyczenie łódkiLago di Braies jak dojechać
Lago di Braies w 2019 roku


Lago di Braies położenie i mapa

Jezioro Braies położone jest w północno-wschodniej części Włoch w dolinie Pustertal, która wchodzi w skład pasma górskiego Dolomitów. Poniżej znajdziesz interaktywną mapę google na której zaznaczone jest jezioro.

Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies widok na jezioroPołożenie jeziora Braies na mapie


Lago di Braies jak dojechać

Do jeziora Braies można dostać się komunikacją publiczną, samochodem lub z lokalnymi biurami podróży, które w swojej ofercie mają wycieczkę do tego miejsca. Najprościej jednak pojechać własnym samochodem. 

Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies w Południowym Tyrolu


Lago di Braies autobusem

Autobus linii 442 z miejscowości Dobbiaco (niem. Toblach) kursuje praktycznie co pół godziny, a koszt to ok. 3 Euro w jedną stronę. Aktualne połączenia można sprawdzić np. na tej stronie (klik).


Lago di Braies jak dojechac
Lago di Braies rozkład jazdy autobusów


Lago di Braies najbliższe lotnisko 

W najbliższej okolicy jeziora Braies nie ma żadnego międzynarodowego lotniska, dlatego też zalecamy wybrać najbliżej zlokalizowane, a są nimi lotniska w Wenecji (odległość ok. 200 km) lub w Weronie (odległość ok. 250 km) skąd można dotrzeć np. wynajętym samochodem, ale także autobusem.


Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies parking


Lago di Braies parking

Bezpośrednio przy jeziorze Braies (niem. Pragser Wildsee), znajdują się dwa duże parkingi. Na jednym opłata pobierana jest przez obsługę, a na drugim działają parkomaty. Koszt parkingu w sierpniu 2019 roku dla samochodu osobowego wynosił 6 Euro. W tym miejscu warto wspomnieć, że samochody na parkingi wpuszczane są do godziny 10 rano, a następnie dopiero po godzinie 15. Jeżeli więc wybierasz się własnym samochodem powinieneś mieć to na uwadze. Kiedy przyjedziesz pomiędzy 10, a 15 to będziesz zmuszony pozostawić samochód w okolicznych miejscowościach i czeka cię dość długi spacer (ok. 5 km w jedną stronę). Droga dojazdowa jest odcinana przez lokalne służby, które nie przepuszczają w tym czasie samochodów.Położenie parkingów przy jeziorze Braies na mapie 

Lago di Braies hotel

Bezpośrednio przy jeziorze Braies znajduje się 3 gwiazdkowy hotel, który nazywa się oczywiście Hotel Lago di Braies. W 2019 roku obchodził on 120 lecie swojej działalności. Jako ciekawostkę można wymienić to, że u schyłku II wojny światowej, jeszcze przed wyzwoleniem przez aliantów obozu zagłady w Dachau, wojska niemieckie przeniosły właśnie w to miejsce najbardziej wartościowych z punktu widzenia III Rzeszy więźniów z wspomnianego wcześniej obozu. Więcej szczegółów o hotelu można znaleźć tu (klik).

Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies i widoczny w tle hotel nad jeziorem


Lago di Braies kąpiel 

W jeziorze Lago di Braies dozwolona jest kąpiel. W związku z tym iż jest to jezioro rodzaju morenowego (podobnie jak nasze jeziora mazurskie: Śniardwy, Mamry) charakteryzuje się ono łagodnymi brzegami. Temperatura mierzona latem przy powierzchni wody osiąga maksymalnie 14 °C. 

Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies - kąpiel w jeziorze jest możliwa


Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies - Na miejscu można wypożyczyć łódkę

Lago di Braies spacer wokół jeziora

Jezioro Braies obchodzi się spokojnym tempem w mniej więcej 1,5 godziny. Trasa spacerowa zazwyczaj rozpoczyna się od północnego brzegu (wejście od strony parkingu). Po stronie południowej jeziora zaś można odpocząć na niedużej łące. Szlak nie jest wymagający, jedynie osoby np. z wózkiem dziecięcym mogą mieć kłopot z przejściem odcinka na którym znajdują się dość strome schody. My daliśmy radę, ale było to dość niewygodne rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tutaj nosidło.


Lago di Braies jak dojechać
Ścieżka Lago di Braies 

Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies, spacer wokół jeziora to sama przyjemność

Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies Dolomity

Lago di Braies wędkowanie

W okresie od 1 maja do 30 września na jeziorze dozwolone jest wędkowanie. Braies podlega pod Południowotyrolskie stowarzyszenie rybackie FIPSAS, które wystawia zezwolenia na połów. Taki dokument nabyć można np. w Hotelu znajdującym się obok jeziora. Występuje tutaj kilka gatunków pstrąga (łososiowy, jeziorowy, potokowy), ale i golec zwyczajny. Więcej szczegółów na stronie FIPSAS (klik).


Lago di Braies jak dojechać
Jezioro Braies - Pragser Wildsee

Lago di Braies jak dojechać
Lago di Braies 2019

Lago di Braies z małym dzieckiem poniżej 3 r.ż.

Jezioro Braies obeszliśmy z naszym wówczas 2,5 latkiem w około 3 godziny. Zabraliśmy ze sobą wózek dziecięcy, który nie do końca sprawdził się na całej trasie. Podczas pokonywania odcinka licznych stromych stopni najpierw w górę, a potem w dół, wózek trzeba było nieść w rękach. Było to zdecydowanie niekomfortowe i nawet dość męczące. Dużo lepiej sprawdziłoby się w tym przypadku z pewnością nosidło. Dobrym pomysłem okazało się zabranie ze sobą wiaderka i łopatki, maluch doskonale się bawił.


Lago di Braies atrakcje
Lago di Braies z małym dzieckiem

Lago di Braies atrakcje
Lago di Braies zwiedzanie i spacer wokół jeziora

Lago di Braies atrakcje
Jezioro Braies w Dolomitach


Lago di Braies wypożyczenie łódki

Jezioro Braies obok spektakularnych widoków oferuje jeszcze jedna atrakcje, chodzi o wypożyczalnie łódek i kajaków. Znajduje się ona zaraz przy wejściu (od strony parkingów). Zdecydowanie warto zobaczyć jezioro również z tej perspektywy. Koszt takiej przyjemności w sierpniu 2019 roku wynosił za 30 min 18€ / za 1h 28€.


Lago di Braies łódka
Lago di Braies wypożyczenie łódki

Lago di Braies łódka
Lago di Braies atrakcje

Jeżeli ktoś z Was już tam był i chciałby coś dodać co mogłoby pomóc innym w zaplanowaniu swojego pobytu nad Lago di Braies koniecznie zostawcie komentarz pod artykułem. Dzięki.


Zobacz także:


Film z naszego Road tripu znajdziesz także na naszym YouTubieZapraszamy również do subskrybowania naszego Instagrama oraz facebooka, gdzie oprócz informacji praktycznych powiadamiamy o nowych wpisach oraz inspirujemy do podróżowania.Czytniki e-book_kreacje_świąteczne - sprawdź opinie

Komentarze