Hallstatt w Austrii - Miasteczko, które sklonowali Chińczycy


Hallstatt to najpiękniejsze austriackie miasteczko. Wizytówka Austrii. W 2018 roku Hallstatt odwiedziło około milion turystów. To ogromna liczba skarżą się mieszkańcy niespełna tysięcznej miejscowości. Trudno się więc dziwić, że Chińczycy zamarzyli o własnym.


Austria
Hallstatt w Austrii, takie zdjęcie ma każdy turysta odwiedzający to miasteczko. 


Hallstatt skopiowany w Chinach


W 2012 roku w Chinach została otwarta kopia austriackiego miasteczka Hallstatt. Projekt pochłonął blisko miliard dolarów. Taki ogromny kapitał w to przedsięwzięcie zainwestował chiński gigant "China Minmetals", który na co dzień zajmuje się handlem metalami. Zamierza on sprzedać wybudowane przez siebie budowlę i z tym wiąże swój biznes. Z wielką dokładnością odtworzono rynek, wieżę kościelną czy otaczające je budynki. Wykopano jezioro. Aby uniknąć spraw związanych z prawami autorskimi wszystko postawiono w odbiciu lustrzanym. 

Austria
Rynek w Hallstatt ( w Austrii )

Austria
Wiele domów w Hallstatt zdobią detale

Austria
Starówka w Hallstatt

Austria
Będąc w Hallstatt w 2019 roku można powiedzieć, że  turystów z Azji jest tam najwięcej


Hallstatt Skywalk "Welterbeblick", czyli spacer w chmurach


Powstała w 2013 roku platforma widokowa wznosi się 360 m nad dachami domów w Hallstatt. To jedna z głównych atrakcji w miasteczku, która przyciąga dużą część turystów. Najłatwiej i zarazem najszybciej można dostać się na "Hallstatt Skywalk" odpłatnie za pomocą kursującej kolejki. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Dotrzeć można również wyznaczonym szlakiem płacąc jedynie własnym wysiłkiem.

Skywalk
Hallstatt, Skywalk

Austria
Hallstatt, widok na miasteczko z góry

Austria
Trzeba tu być będąc w Hallstatt

Hallstatt Salzwelten - najstarsza kopalnia soli na świecie


Początki kopalni sięgają 7000 lat wstecz, a wydobywanie soli określa się na epokę brązu. Wiele z minionych czasów przetrwało i można zobaczyć je do dziś w Hallstatt Salzwelten. Jak np. drewniane schody, których powstanie datowane jest na 1344 r. p.n.e. To doskonała atrakcja dla całej rodziny. Proponujemy kupić bilety łączone np. na wjazd + zjazd kolejką oraz bilet wstępu do kopalni. W ten sposób otrzymasz sporą zniżkę. Bilety zakupuje się w kasach zlokalizowanych przy kolejce. 


Austria
Hallstatt w Austrii

Austria
Hallstatt w Austrii


H
allstatt parking

W internecie można trafić na wypowiedzi, że w Hallstatt nie da się zaparkować. Odwiedzając Hallstatt na początku sierpnia nie mieliśmy z tym żadnych kłopotów, działa kilka płatnych parkingów na których pozostawisz samochód. System parkowania jest tam doskonale rozwiązany. Zaraz przy wjeździe do miasteczka (wjazd odbywa się przez tunel) , wzdłuż głównej drogi zlokalizowane są wspomniane parkingi. Dla komfortu podróżnych przy każdym z nich na tablicy świetlnej wyświetlana jest aktualna liczba wolnych miejsc. Spodziewać się trzeba, że pierwszy parking, który znajduje się praktycznie przy samym centrum Hallstatt raczej będzie zajęty o ile nie przyjedziesz wcześnie rano. Nie jest to jednak jakaś wielka niedogodność, bo najdalej położony od centrum parking oddalony jest ok 1,5 km (ok. 20 min spacerem). Może nawet warto od razu tam się wybrać, jeśli masz w planach np. kąpiel w jeziorze, piknik lub grilla. Tam właśnie są ku temu możliwości.


Austria
Polana przy ostatnim parkingu w Hallstatt

Austria
Polana w Hallstatt

Hallstatt gdzie zjeść

Duży słoneczny taras z piękna panoramą czeka na gości tuż obok platformy widokowej "Welterbeblick" w restauracji Rudolfsturm (klikając w nazwę, trafisz na FB restauracji). Skuszeni malowniczymi widokami oraz dogodnym dojściem dla wózków dziecięcych postanowiliśmy udać się tam na obiad. Jest to również dobre miejsce na "szybką kawę i ciastko", wyroby cukiernicze przygotowywane są własnoręcznie na miejscu. 


Austria
Restauracja Rudolfsturm w Hallstatt

Austria
To można zjeść w Rudolfsturm w Hallstatt

Austria
Hallstatt  co zjeść

Austria
Kolejna potrawa Rudolfsturm Hallstatt

Hallstatt widziany od strony jeziora

Z portu zlokalizowanego w centrum Hallstatt można wypłynąć w krótki rejs. Miasteczko ze strony wody prezentuje się okazale. Rejsy są w okresie letnim dość często. Koszt to około 12 euro za osobę w zależności od opcji. Cennik oraz rozkład można znaleźć na tej stronie (klik).

Austria
W rejs po jeziorze w Hallstatt można wypłynąć z portu

Hallstatt spacer po starówce

Obowiązkowy punkt wycieczki do Hallstatt. Podczas spaceru warto pogubić się w uliczkach. Na turystów czeka wiele restauracji oraz sklepów z pamiątkami. 

Austria
Hallstatt w Austrii

Lokalne piwo, które nosi wyszukaną nazwę "Piwo" można zakupić w wielu sklepach. Najłatwiej będzie je dostać zaraz przy rynku w Hallstatt.


Hallstatt
Piwo w Hallstatt nazywa się po prostu piwo 

Austria
Chyba dawno tutaj ktoś nie siedział :)

Austria
Hallstatt w Austrii

Hallstatt ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jeśli chcesz zobaczyć wszystko podczas jednodniowej wizyty to musisz tutaj przyjechać wcześnie rano. Optymalnie pozostać w okolicy kilka dni, gdyż obok samego Hallstatt jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc pełnych malowniczych widoków i atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Pokażemy je w kolejnych wpisach, które pojawią się w tej zakładce (klik).

Film z naszego Road Tripa znajdziesz na naszym kanale YouTubeZapraszamy również do subskrybowania naszego Instagrama oraz facebooka, gdzie oprócz informacji o nowych wpisach inspirujemy do podróżowania.

Pora pokazać kilka zdjęć z podróży. Tym razem ruszyliśmy samochodem przez trzy alpejskie kraje. Nasz wczorajszy przystanek to austriacki #hallstatt i ciekawa okolica. Zostajemy tu do środy. Widoki jak z obrazów malowanych na płótnie. Miasteczko natomiast zostało opanowane przez Azjatów i jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że Chińczycy na tyle upodobali sobie Hallstatt, że od 2012 roku zaczęli budowę repliki tej miejscowości u siebie w kraju. Mają rozmach nie ma co. Pozdrawiamy Was z austriackich gór i do usłyszenia wkrótce. . . . . . . . . . #hallstattaustria #austria #oesterreich #osterreich #visitaustria #travelblogger #travelek24 #podroze #podróż #mountains #berge #góry #hallstattlake #hallstattgram #traveling #roadtrip #travel #podrozesamochodem #landscape #travelpic #foto #blogipodroznicze #globtroterzy #travelphoto #travelph #fotografie
Post udostępniony przez Travelek24 / Maja & Marcin (@travelek24)


Komentarze

  1. Wspaniałe miejsce, niczym w raju, nie ma co się dziwić, że Chińczycy skopiowali to miejsce u siebie, choć muszę powiedzieć, że no niezła sztuka tak przekopiować... Pozdrawiam serdecznie! ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.