Jak bezpiecznie podróżować z małym dzieckiem na rowerze?

Polacy coraz częściej spędzają swój wolny czas aktywnie. Jedną z popularniejszych form aktywności jest jazda na rowerze. Jak połączyć rower, podróże, dzieci oraz bezpieczeństwo? Dowiecie się z dalszej części.


Do wspólnego artykułu na ten temat zaprosiliśmy Artura Guzewicza, którego pasją obok podróży są rowery. Artur w Olsztynie otworzył wypożyczalnie przyczepek rowerowych oraz nosideł turystycznych dla dzieci - "Rowelove Podróże". Tym sposobem połączył swoją pasję z biznesem.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze? Fotelik, przyczepka, a może doczepka?

Każda z trzech wymienionych opcji jest dla naszego małego podróżnika bezpieczna, oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Będziemy to powtarzać jak mantrę. Należy jednak powiedzieć o różnicach jakie odczujemy podczas podróżowania z dzieckiem w poszczególnych "środkach transportu".

Fotelik rowerowy, który najczęściej widzimy na ścieżkach rowerowych. Jest to bezpieczna forma podróżowania na krótkich dystansach i OBOWIĄZKOWO W KASKU i to dobrze dopasowanym. Wycieczka nad jezioro, czy przejażdżka po mieście jest idealna dla tego typu rozwiązania. Pewna niedogodność pojawia się w momencie, gdy dziecko zaśnie. W podstawowych fotelikach, gdzie nie ma możliwości odchylenia oparcia, główka dziecka będzie latała na każdym zakręcie co nie jest przyjemne dla samego dziecka i dla rodzica.

Doczepka, którą możemy rozdzielić na: hole rowerowe oraz przyczepki jednokołowe, montowane za rurę podsiodłową (Weehoo jest tego idealny przykładem). W obu przypadkach zalecany jest oczywiście kask rowerowy. W holu rowerowym, gdzie rowerek dziecka połączony jest sztywnym dyszlem z rowerem rodzica, dziecko musi umieć samodzielnie jeździć na rowerze, jest to warunek konieczny. Inaczej sprawa się ma w przypadku przyczepek jednokołowych, gdzie dziecko wygodnie siedzi w fotelu i nie jest od niego wymagane utrzymywanie równowagi. Obie propozycje są idealne na krótkie i średnie dystanse. Ciekawą opcją w przypadku doczepek jest to, że aktywizują dziecko, które może wspierać swojego rodzica i samodzielnie pedałować.

Przyczepki rowerowe - według nas najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób podróżowania z dzieckiem na rowerze. Maluch może podróżować bez kasku, ponieważ jest umieszczony w klatce bezpieczeństwa, która musi spełniać najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Gdy dziecko zaśnie rodzic może skupić się na przyjemności z jazdy. Idealne rozwiązanie na średnie, jak i długie dystanse.


Ile dzieci maksymalnie mogę przewieźć w przyczepce rowerowej?

W podróż przyczepką rowerową możemy się wybrać maksymalnie z dwójką dzieci. Na rynku dostępne są przyczepki jedno i dwuosobowe.


Od jakiego wieku można zacząć rowerowe wojaże z dzieckiem?

Producenci podają wiek 1 miesiąca. Według nas optymalny wiek na rozpoczęcie przygody z przyczepką to 4-5 miesięcy. Przyczepki dają tę możliwość, że dziecko, które jeszcze nie siedzi możemy przewozić w specjalnych hamaczkach. Dodatkowo ochraniają i zwiększają one komfort jazdy naszego małego podróżnika.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze przyczepki rowerowej dla dziecka?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wykonania danej przyczepki, ponieważ bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu. W drugiej kolejności czy ma amortyzację oraz posiada ochronę UV przed słońcem. Skupiamy się na renomowanych firmach, które są swego rodzaju gwarantem wysokiej jakości. Odradzamy chińskie odpowiedniki!!!Czy każdą przyczepkę rowerową dla dziecka można dopasować do każdego roweru?

Zdecydowanie tak, aczkolwiek jak wszędzie mogą zdarzyć się pewne wyjątki. Na szczęście w większości przypadków każdą przyczepkę możemy podpiąć do każdego roweru. Wyróżniamy trzy sposoby:
- 9 mm zaczep, który znajduje się w większości rowerów,
- sztywna oś 12 mm, do której wymagany jest dodatkowy adapter
- oś zintegrowana z piastą (przykład do olsztyńskie rowery miejskie), do której należy zastosować dodatkowy adapter.

Nie zalecamy podpinania przyczepek do rowerów z karbonową ramą, ponieważ może ona zwyczajnie popękać.

Jak reagują dzieci, kiedy ktoś zdecyduje się na zabranie dziecka w podróż z przyczepką? Są ciekawe, dobrze się bawią, a może się boją?

Reakcje są różne. Wszystko zależy od dziecka. Większość reakcji jest bardzo pozytywna, maluchy wręcz palą się do jazdy. Z drugiej strony pojawiają się dzieci, które podchodzą z pewnego rodzaju strachem, niepewnością. Wtedy podpowiadamy rodzicom, aby nie robili nic na siłę. Jeśli jest to pierwsze zetknięcie dziecka z przyczepką to najlepiej postawić ją na jakiś czas w mieszkaniu. Tak, by dziecko się z nią oswoiło, przy pomocy rodzica weszło do środka, posiedziało samodzielnie. Jeśli pojawią się oznaki większego zainteresowania wyjść z przyczepką w wersji "wózka spacerowego" na przechadzkę po okolicy. Jeśli na tym etapie pojawi się pozytywna reakcja naszej pociechy, przechodzimy do przejażdżki rowerem. Najważniejsze do zachować zdrowy rozsądek.


Czy jazda takim rowerowym zestawem po drogach jest dostatecznie bezpieczna? Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?

Jest to jak najbardziej bezpieczne. Przede wszystkim należy pamiętać, o tym że przyczepka jest zdecydowanie szersza od roweru. Staramy się, aby nasze przednie koło toczyło się około pół metra od krawędzi ścieżki rowerowej, wówczas koła przyczepki będą miały zapas. Zakręty pokonujemy szerzej i zachowujemy zdrowy rozsądek.

Na koniec. Zdradźcie nam swoje ulubione trasy rowerowe w około Olsztyna, gdzie warto wybrać się na przejażdżkę całą rodziną? 

Numerem jeden jest las miejski i prowadząca do niego Łynostrada (film), która zaczyna się od Brzezin, a kończy przy elektrowni na rzece Wadąg. Drugą propozycją, którą polecamy jest trasa z Olsztyna, przez Bartąg, Tomaszkowo do Majd i tamtejszej krainy skrzatów.Niech rowerowa przygoda trwa od najmłodszych lat to hasło, które towarzyszy nam od początku powstania wypożyczalni. Uwielbiamy spędzać czas z naszym małym podróżnikiem i sprawia nam ogromną frajdę, że możemy pokazywać mu świat z pozycji roweru/przyczepki :)


Dane adresowe wypożyczalni 

Rowelove Podróże 
Burskiego 18A
10-692 Olsztyn
tel. 511 860 441
Facebook Rowelove Podróze

Godziny pracy wypożyczalni 
Pon – Pt: 16:00 – 20:00 
Sob: 10:00 – 13:00 
W niedziele i święta nie pracujemy.
Zobacz także: 

Jaki fotelik samochodowy wybrać? 

Podróż samochodem z niemowlakiem do ciepłych krajówZapraszamy również do subskrybowania naszego Instagrama oraz facebooka, gdzie oprócz informacji praktycznych powiadamiamy o nowych wpisach oraz inspirujemy do podróżowania.


Dla dziecka na CeneoKomentarze

  1. Ważny wpis, dzieci są najważniejsze i muszą być odpowiednio zabezpieczone. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.