Jaki fotelik samochodowy? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Dla nas najważniejszym warunkiem podróżowania samochodem jest bezpieczeństwo. Jako świadomi zagrożeń rodzice staramy się zawsze dbać o to, aby nasze wyjazdy (często w długie i odległe trasy) przebiegały w sprawny i niezagrażający nikomu sposób. Tragedie zdarzają się na drogach każdego dnia i wszyscy z nas doskonale sobie z tego zdajemy sprawę. Warto jednak przypominać, że na wiele aspektów bezpiecznego podróżowania samochodem mamy sami wpływ. To jaką podejmiemy w tej kwestii decyzję często zaważyć może na zdrowiu naszych najbliższych, a już na pewno wpłynie na zmniejszenie lub zwiększenie ryzyka związanego z nieszczęściem w trasie. Tyle słowem wstępu. Dzisiaj chcieliśmy się skupić na jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu każdego rodzica jakim jest fotelik samochodowy.

Jak odpowiednio dobrać fotelik
Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego. Jak do tego podejść?


Kilka lat temu, zanim jeszcze urodził się nasz synek, mieliśmy okazję wzięcia udziału w koncercie, który poprzedzony był wykładem na temat fotelików samochodowych. Można było się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy dotyczących rodzajów, prawidłowego montażu czy statystyk dotyczących wypadków z udziałem najmłodszych pasażerów. To wszystko co zostało tam opowiedziane i pokazane, utkwiło w jakimś stopniu w naszej pamięci. Kiedy więc na świat przyszedł nasz syn to ta wiedza się przydała.

Do wspólnego artykułu na ten temat zaprosiliśmy ekspertów ze sklepu Strefa Fotelików w Olsztynie, którym zadaliśmy kilka pytań na temat doboru samochodowych fotelików, ich rodzajów czy prawidłowego montażu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego
Wybór fotelika samochodowego nie jest prostym zadaniem

Co powinniśmy wiedzieć zanim wybierzemy się kupić fotelik samochodowy?


Wiele zależy od tego w jakim przedziale wiekowym jest dziecko dla którego poszukujemy fotelika. Inny będzie schemat doboru fotelika samochodowego dla noworodka, inny dla rocznego dziecka, a jeszcze inny dla 4 latka. To co zawsze mogę polecić każdemu: Przybądźcie do sklepu zarówno z dzieckiem jak i z samochodem, to bardzo ułatwia wybór odpowiedniego fotelika.

Urodziło mi się dziecko, czas na zakup fotelika samochodowego. Jaki powinien być ten pierwszy fotelik?

W sumie to dałbym radę odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Fotelik samochodowy powinien być bezpieczny. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że nie każdy rodzić ma czas na zagłębianie takiego obszernego zagadnienia, więc rozwinę tą dość ogólnikową odpowiedź. Mamy w tym zakresie do dyspozycji różne crash testy, oceny, homologacje, a to wszystko pomaga w jakimś stopniu wychwycić te bardziej bezpieczne modele. Warto jest też zapoznać się z systemami montażu fotelika w samochodzie. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w isofix to musimy się zastanowić czy chcemy za jego pomocą mocować fotelik czy jednak zdecydujemy się na użycie pasa. Kolejną istotną rzeczą przy ostatecznym wyborze jest określenie jak często i w ilu pojazdach będziemy użytkowali naszego nowego nabytku. W grupie fotelików dla najmłodszych warto wziąć pod uwagę porę roku w jakiej na świat przyszła nasza pociecha. Maluch początkowo szybko rośnie, a kiedy w okresie zimy dodamy jeszcze grubą warstwę kombinezonu to może się okazać, że zakupiony latem fotelik może być już za mały. Zainteresujmy się także jego wagą, wnoszenie dziecka na któreś piętro naprawdę może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Jak widać, wybór nie jest wcale prosty, zależy od wielu czynników i naszych preferencji.

Który fotelik samochodowy jest najlepszy
Fotelik samochodowy, który będzie najlepszy?

Samochodowe foteliki w Olsztynie
Który fotelik samochodowy będzie właściwy?

Jakimi podstawowymi zasadami powinniśmy się kierować przy wyborze fotelika samochodowego?

Najważniejsza zasada: Fotelik powinien być dopasowany do auta i dziecka. Tylko wtedy będzie on dostatecznie bezpieczny. Namawiam rodziców, aby pojechali do sklepu stacjonarnego, bo to zawsze umożliwi przymierzenie fotelika. Ktoś kto się na tym zna podpowie i doradzi czy dziecko pasuje do fotelika, a fotelik do auta. My np. w naszym sklepie stawiamy w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo, a potem na komfort oraz użytkowanie.

Auto i dziecko
Przymierzenie fotelika do dziecka i samochodu pozwala dobrać ten odpowiedni

Jakie są zasadnicze różnice miedzy tańszymi a droższymi fotelikami samochodowego tego samego rodzaju? Czy warto dopłacić?


Zacznijmy od tego, że jak przychodzą do nas rodzice to my najpierw patrzymy na dziecko, samochód, a następnie pokazujemy im warianty w różnych zakresach cenowych. Nie zawsze jest tak, że najdroższy jest najlepszy. Często zdarza się tak, że ten tańszy jest bardziej dopasowany do auta czy dziecka. Foteliki z droższego przedziału cenowego zazwyczaj wyróżniają się zaawansowanymi materiałami energochłonnymi czy zastosowanymi w nich rozwiązaniami technologicznymi. To w istotny sposób przekłada się na ich cenę końcową. Oczywiście to ma potem wpływ także na bezpieczeństwo. Dobrze jest też założyć z góry jaki możemy przeznaczyć budżet na zakup fotelika samochodowego.
W naszym sklepie sprzedawcy zawsze starają się dopasować tak, aby się w nim zmieścić.

Olsztyn foteliki samochodowe
Foteliki samochodowe. Wybór wcale nie jest oczywisty.

Fotelik samochodowy Olsztyn
Na rynku jest wiele fotelików samochodowych

Czy lepiej kupić jeden fotelik samochodowy na kilka lat czy raczej zmieniać?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli jeździmy często w długie trasy to byłbym raczej zwolennikiem przechodzenia według grup: gr. 0, gr 1, gr 2-3. Natomiast jeżeli taki fotelik ma być używany np. jako drugi do samochodu, którym mało się jeździ, to spokojnie można kupić taki z zakresu grup łączonych np 9-36 kg. Trzeba spojrzeć też na to z innej strony, chcemy kupić fotelik dla dziecka powiedzmy rocznego i służyć on ma nam do końca, czyli około 10 lat. Po pierwsze proszę sobie wyobrazić jak tapicerka takiego fotelika po kilku latach użytkowania będzie wyglądała. Po drugie ciężko stworzyć fotelik samochodowy, który będzie idealnie chronił małe i jednocześnie duże dziecko. Po trzecie postęp technologiczny. Bezpieczeństwo fotelików samochodowych to sprawa ciągle rozwijana. To trochę tak jakbyśmy kupili sobie telefon na 10 lat, po 3 on już się nie nadaje, bo wychodzą nowe aktualizacje, programy. Wymieniamy go na lepszy. Tyle tylko, że telefon jest rzeczą drugorzędną i nie uchroni życia, a odpowiednio dobrany fotelik samochodowy często tak.

Gdzie dobrac fotelik samochodowy w Olsztynie
Foteliki samochodowe warto dobierać stacjonarnie. 

Prawidłowy montaż fotelika samochodowego. Na co zwrócić uwagę. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy przewozie dzieci?

Każdą grupę fotelików czy system zapinania charakteryzuje coś innego. Powiedzmy w grupie 0 mocowanej na pas ważne jest: prawidłowe przełożenie pasa przez niebieskie oznaczenia, ustawienie odpowiedniego kąta oraz mocne naciągnięcie pasa, tak aby fotelik osiadł stabilnie na kanapie samochodu. Przy fotelikach w systemie isofix to czy pokazał się sygnalizator w formie koloru lub dźwięku, że isofixy są wpięte, a noga zaparta o podłogę w samochodzie czy sam foteli wpięty w bazę. Jest tego dużo i dlatego błędy najczęściej popełniane są przez rodziców, którzy nie przechodzili odpowiednich szkoleń. Najzwyczajniej nikt im nie pokazał jak to robić prawidłowo, często tak jest kiedy decydują się na zakup w sieci. W każdym foteliku można popełnić błąd, ale chyba najwięcej popełnianych jest podczas zapinania dzieci siedzących już w foteliku, gdyż bardzo dużo rodziców po prostu nie naciąga pasów wewnętrznych odpowiednio na dziecku. Mają już ten dobrany, właściwy, bezpieczny fotelik samochodowy i nawet jest poprawnie zamontowany. Gdy samo dziecko nie jest jednak odpowiednio zapięte nie możemy mówić o bezpiecznej podróży.

Samochodowy fotelik jak prawidłowo zamontować
Prawidłowy montaż fotelika samochodowego wpływa na bezpieczeństwo w podróży

Wiele cennych uwag i wskazówek. Bardzo dziękujemy za wspólnie poruszony temat. Z pewnością ta wiedza przyda się każdemu kto będzie musiał kupić fotelik samochodowy. Jak widzicie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaki fotelik samochodowy wybrać, gdyż składa się na to dużo czynników.


Dane adresowe sklepu 
Strefa Fotelików
ul. Marka Kotańskiego 2, 10-166 Olsztyn


Foteliki samochodowe w Olsztynie
Sklep Strefa Fotelików w Olsztynie


Dla dziecka - zobacz na Ceneo.pl


Komentarze

  1. Też brałam udział w warsztatach dotyczących bezpiecznej jazdy i wyboru odpowiedniego fotelika :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, że fotelik powinien być dopasowany nie tylko do dziecka, ale i samochodu. Nasza Zuzia niedługo wyrośnie z pierwszego fotelika samochodowego nania i już od pewnego czasu czytamy różne opinie na temat fotelików dla starszych dzieci. Mieszkamy niedaleko, bo pod Ostródą, więc pewnie niedługo wybierzemy się do sklepu stacjonarnego, żeby dobrać odpowiedni sprzęt ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.