Transalpina (DN67C) najpiękniejsza trasa Rumunii : Informacje praktyczne + rekomendacja noclegu

Transalpina (droga 67C) w Karpatach Płd. to jedna z najbardziej widokowych dróg w Rumunii. Wielu uważa, że jest ona najpiękniejszą trasą w Europie. Czy warto wybrać się przez Karpaty do Transylwanii drogą DN67C? Sprawdziliśmy to.
Zobacz czego się spodziewać wybierając się na przejażdżkę Transalpiną.

Rumunia
Transalpina DN67C 2019 - Rumunia

Wyobraź sobie majestatyczne góry, potężną przełęcz i siebie malutkiego człowieka, który przemierza serpentynami malowniczą krainę. Na wyższych odcinkach trasy masz spore szanse na dotknięcie śniegu i to pomimo upalnego lata. Spotkasz wypasające się krowy, takie same, które zagrały w reklamie znanej szwajcarskiej marki czekolady. Zatrzymasz się, rozłożysz kocyk i napijesz się zwyczajnej kawy zabranej ze sobą w termosie. Może nie będzie to twoja najlepsza kawa w życiu, ale widoki szybko zrekompensują tę drobną niedogodność. Brzmi, nieźle? Zapraszamy do dalszej części.

Transalpina (DN67C) najpiękniejszy odcinek / Novaci - Obârşia Lotrului


Rumunia
Transalpina DN67C 2019 - Rumunia

Rumunia
Transalpina czerwiec 2019 - Rumunia

Transalpinę przejechaliśmy w czerwcu 2019 roku. Zaczęliśmy od odcinka zdecydowanie najefektowniejszego pod względem widokowym. Jest to odcinek 40 km, który swój początek ma przy stacji benzynowej znajdującej się niedaleko miejscowości Novaci, ciągnie się do skrzyżowania z drogą 7A w okolicach miejscowości Obârşia Lotrului. Wspomniany odcinek oznaczyliśmy na poniższej mapie.Gdzie warto się zatrzymać na Translapinie?
Na przykładzie w/w trasy

Przemieszczając się wspomnianym wyżej odcinkiem drogi DN67C jest wiele możliwości postoju (wzdłuż pobocza lub na poboczu). Najciekawsze miejsca pod względem widokowym na Transalpinie według nas znajdują się na:

*
- 11 Km
- 12 Km
- 21 Km (Przełęcz Urdele)
- 25,5 Km (widok na serpentyny)
- 30 Km

* licząc od stacji benzynowej IPECO w górę do skrzyżowania z drogą 7A


Rumunia
Transalpina DN67C w połowie czerwca 2019 - Rumunia

Rumunia
Transalpina DN67C w połowie czerwca 2019 - Rumunia

Jaki jest stan drogi Transalpina (DN67C)

Transalpina posiada niemalże na całej długości nawierzchnie asfaltową, która jest w bardzo dobrym stanie i nie trzeba się naszym zdaniem obawiać przejazdu (w 2019 roku, były odcinki szutrowe spowodowane objazdami z uwagi na niewielkie remonty) . Trzeba też pamiętać, że ze względu na liczne zakręty na tej drodze trudno osiągnąć zawrotną prędkość. Ograniczenie prędkości na tej trasie to w większości 30 km/h. Jednakże w rzeczywistości ruch odbywa się szybciej, 50-70 km/h.

DN67C Rumunia
Transalpina DN67C 2019 - Rumunia

Przełęcz Urdele (Pasul Urdele)

Punkt kulminacyjny trasy. W tym miejscu Transalpina wznosi się na 2145 m n.p.m. i staje się najwyżej położoną drogą w Rumunii. Roztacza się stąd piękna panorama na przełęcz Urdele. Istny spacer w chmurach.Rumunia
Przełęcz Urdele, widok z Transalpiny 2019 - Rumunia

Pozostała część Transalpiny (DN67C)

Zdecydowanie nie można jej odmówić atrakcyjności, widokowo jednak to już zupełnie inny krajobraz. Wzdłuż przepływającej rzeki po jednaj stronie rozbijane są namioty, ludzie biwakują, niektórzy rozpalają grille, ktoś rozkłada koc. My również robimy tutaj postój. Czuć skok temperatury na duży +. Czy to właśnie tutaj grasują niedźwiedzie? :)


Rumunia
Transalpina czerwiec 2019 - Rumunia

Rumunia
Transalpina czerwiec 2019 - Rumunia

Rumunia
Transalpina czerwiec 2019 - Rumunia

Rekomendacja noclegu

Pensiunea Viitorul - w okolicach Baia de Fier
Wybraliśmy to miejsce jako nocleg, aby zaraz po śniadaniu wybrać się na Transalpinę. Dojazd z tego miejsca samochodem zajmuje niewiele czasu, ok. 15 minut. W pensjonacie jest bardzo domowo i chyba jest to rodzinny biznes. Pokoje są czyste, obsługa miła i trudno się do czegokolwiek przyczepić. Parking znajduje się bezpośrednio przy pensjonacie na ogrodzonym terenie. W ogrodzie do dyspozycji gości nieduży plac zabaw, działa restauracja, można usiąść na zewnątrz i miło spędzić wieczór. Naprawdę polecamy jeśli tak jak my lubicie domową atmosferę.

Transalpina
Pensiunea Viitorul, okolica Transalpiny
Transalpina gdzie spać
Pokój w Pensiunea Viitorul, Transalpina

Pensjonat najłatwiej znajdziecie za pomocą zamieszczonej poniżej wyszukiwarki. Sprawdzicie ceny w wybranym przez Was okresie oraz dowiecie się wszelkich szczegółów. Dodatkowo jeżeli to właśnie za jej pomocą dokonacie rezerwacji otrzymamy od portalu booking drobną prowizję. Oczywiście nie zapłacicie za to ani grosza więcej. Uzbierane w ten sposób środki przeznaczymy na kolejne podróże, które opiszemy szczegółowo na naszym blogu.

Booking.com

Rumunia
Transalpina czerwiec 2019 - Rumunia
Komentarze

  1. Ale pięknie, jak w raju! Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak zielono; nawet pomimo tego śniegu :D Uwielbiam podziwiać krajobrazy z drogi. Problem w tym, że najczęściej trudno znaleźć jakieś bezpieczne a jednocześnie ciekawe miejsce postojowe, by móc zrobić zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.