Słowenia atrakcje turystyczne - Co warto zobaczyć? TOP 10 według M&M

Słowenia to kraj mniejszy niż województwo warmińsko-mazurskie. Posiada powierzchnie niewiele większą niż 20.000 km². Blisko 50% tego państwa zajmują lasy, a do tego skrywa ponad 7000 jaskiń. Niewielka Słowenia pod względem atrakcji turystycznych ma wiele do zaoferowania, jest tak różnorodna, że nie da się chyba wcisnąć więcej różnorodności na tak nieduży obszar. Dla nas Słowenia jest absolutnym top odkryciem w ostatnich latach, jeżeli chodzi o europejskie destynacje, a z tego artykułu dowiecie się dlaczego warto tam pojechać.

Słowenia czy warto tam pojechać?Chcecie się dowiedzieć więcej na temat któregoś z wymienionych miejsc? Większość jest dodatkowo wzbogacona o obszerniejszy artykuł :) Aby do niego przejść wystarczy kliknąć w zdjęcie bądź nagłówek.

1. Bled i jezioro Bledzkie
Bled to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Słowenii. Miasteczko wyróżnia jezioro o tej samej nazwie (jezioro Bled) na którym znajduje się niewielka wyspa (Blejski Otok) z wznoszącym się charakterystycznym barokowym kościółkiem. Fotografie z jeziora Bled często służą jako główny motyw przewodników o Słowenii.

Bled
Słowenia czy warto tam pojechać?

2. Bohinj, jezioro i okoliczne atrakcje

Jezioro Bohinj to obok jeziora Bled, jeden z najpopularniejszych kierunków w Słowenii. Odwiedziliśmy to miejsce w sierpniu 2017 roku i zebraliśmy dla was garść przydatnych informacji związanych z pobytem w Bohinj i okolicy.

Jezioro Bohinij
Słowenia czy warto tam pojechać?

3. Postojna Jama (Jaskinia Postojna) 
Co tu dużo pisać, jaskinia jest ewenementem w skali Europy i będąc w Słowenii warto do niej zajrzeć. W szczególności jeżeli podróżujecie z dziećmi.

Jaskinie
Słowenia czy warto tam pojechać?

4. Predjamski Grad ( zamek we wsi Postojna)
Zamek absolutnie wyjątkowo usadowiony, a ciekawej historii na temat Predjamskiego Gradu poznacie podczas zwiedzania z przewodnikiem. Więcej nie zdradzamy.

Predjamski zamek
Słowenia czy warto tam pojechać?

5. Wodospady Słowenii
Słowenia to kraina niezwykłych wodospadów. Każdy z nich jest zupełnie inny, tworzy przepiękny krajobraz i budzi ogromny zachwyt. W dalszej części tego wpisu pokażemy zarówno te mniejsze jak i większe wodospady, które udało nam się zobaczyć na własne oczy i jest to zaledwie namiastka, bo w Słowenii można ich zobaczyć znacznie więcej.

Wodospady
Słowenia czy warto tam pojechać?

6. Alpy Julijskie i wjazd na Mangart
Mangart szczyt w Alpach Julijskich na granicy z Włochami. Na ten szczyt wjechaliśmy samochodem, naszą relację znajdziecie w tym artykule.

Alpy Julijskie
Słowenia czy warto tam pojechać?

7. Dolina Logarska
Pośród Alp Kamnicko-Sawińskich znajduje się Dolina Logarska. Tego malowniczego zakątka Słowenii nie można ominąć planując podróż do tego kraju. Cały obszar Doliny Logarskiej został w nieznacznym stopniu przekształcony przez człowieka. Doświadczyć tu można zatem prawdziwej dzikiej przyrody.

Co zobaczyć?
Słowenia czy warto tam pojechać?

8. Wąwóz Vintgar
W niedalekiej odległości (ok. 4 km) od turystycznej miejscowości Bled, znajduje się jedna z najpiękniejszych atrakcji Słowenii, jaką jest wąwóz Vintgar. Około półtorej kilometrowy kanion otaczają pionowe ściany gór Hom i Borst, wzdłuż których poruszamy się zawieszonymi drewnianymi kładkami.

Wąwóz Vintgar
Słowenia czy warto tam pojechać?

9. Droga 206 przez dolinę rzeki Socza i Triglavski Park Narodowy  
To bardzo widokowa trasa, wiodąca przez Alpy Julijskie, kanionem rzeki Socza (słoweń. Soča). Jej pokonanie zajmuje sporo czasu jak na 45 km, a to ze względu na to, że jest miejscami bardzo kręta i wąska. Nam przebycie trasy w obie strony wraz z licznymi na tej trasie postojami zajęło około 8 godzin.

Socza
Słowenia czy warto tam pojechać?

10. Planica, skocznia i okolica
Ta górska dolina krajobrazowo spodoba się chyba każdemu. Fanom skoków narciarskich nie trzeba przedstawiać tego miejsca. Sama skocznia robi wrażenie, a okolica cieszy oko przez cały czas.

Planica
Słowenia czy warto tam pojechać?

11. Tego nie było w planach
Słoweńcy mają takie zabawne powiedzenia, że kiedy w Lublanie ktoś kichnie, w Mariborze ludzie otwierają parasole lub aby romantyczny spacer wzdłuż słoweńskiego wybrzeża trwał wystarczająco długo, trzeba zawracać przynajmniej 10 razy.


Więcej zdjęć atrakcji turystycznych Słowenii znajdziesz na naszym Instagramie.Komentarze

 1. zamek z nr czwartego wygląda absolutnie niesamowicie i koniecznie chcę go zobaczyć, ale coś czuję, że to znów nie będzie ten rok. chociaż może jeszcze coś się pozmienia. ;)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słowenia jest świetna! Sami w tamtym roku mieliśmy okazję się o tym przekonać, udało nam się zwiedzić niektóre topowe miejsca. Zakochaliśmy się w Bledzie między innymi :) Koniecznie musimy tam wrócić, bo tak jak pisaliście, Słowenia wiele ma pięknych atrakcji :) Teraz podpatrzyliśmy od Was wąwóz Vintgar i wodospady, wyglądają cudnie! Chyba zapowiada się kolejna wycieczka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słowenia jest przepiękna, nic tylko tam pojechać jak najszybciej ;) Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To dzięki Waszemu blogowi uświadomiłam sobie, że ta niepozorna Słowenia naprawdę jest godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.