Jak sobie radzić za granicą bez znajomości języka. W podróży i nie tylko.

Znamy sporo osób, które własnie ze względu na barierę językową rezygnują z poznawania świata. 
Są to osoby starsze, ale nie tylko, również młode, które jadą na wakacje z dziećmi. Boją się, że przez brak języka nie będą w stanie zapewnić swoim pociechom dobrej opieki i poczucia bezpieczeństwa. Zadają sobie pytania: Czy ja się dogadam? Co się stanie jeśli się coś wydarzy? Co, jeśli trafię do lekarza czy szpitala? Czy będę potrafił zamówić jedzenie w restauracji? Czy dogadam się w hotelu? Istnieje wiele sposobów, które ułatwią nam podjecie decyzji o wyjeździe i chcielibyśmy Wam je dzisiaj przybliżyć. Nawet jeśli nie znasz języka, połową sukcesu jest pozytywne nastawienie i dobra organizacja.

Podróże bez znajomości języka? Czy to możliwe?


Internet za granicą

Warto zadbać o dostęp do sieci. Wiele informacji dotyczących odwiedzanych w podróży miejsc można znaleźć w rodzimym internecie. Często obok tych ogólnodostępnych informacji znajdziemy sporo wartościowych i znacznie szerszej rozwiniętych artykułów. Fora internetowe, blogi czy portale to kopalnia wiedzy praktycznie na każdy temat.

Zabierz w podróż słownik, kartkę i długopis

Banalne, ale genialne w swojej prostocie. Kiedy nie jesteś w stanie wytłumaczyć swojemu rozmówcy pewnych rzeczy, możesz spróbować je narysować. Nie jesteś pewny czy zrozumiałeś dobrze cenę, zapisz ją na kartce i potwierdź, aby uniknąć nieporozumień. Pomocny może być także kieszonkowy słownik.


Jak radzić sobie za granicą bez języka?


Spróbuj nawiązać kontakt z rodakami mieszkającymi na miejscu

Z kilku źródeł dostępnych w Internecie można się dowiedzieć, że za granicami naszego kraju mieszka około 21 milionów Polaków. Taka liczba z pewnością robi wrażenie. Daje nam w jakimś stopniu obraz, że za granicą nie jesteśmy zupełnie sami. Dzisiaj spotkać rodaka można praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki, a już w szczególności w turystyce. Poznaliśmy w podróży wiele osób 
z Polski, którzy wyemigrowali do danego kraju, bo odnaleźli tam np. swoje miejsce na Ziemi.


Podróżowanie bez znajomości języka - Jak sobie radzić?


Telefon do przyjaciela

Warto przed podróżą zadbać o wsparcie rodziny, znajomych. Z pewnością znajdzie się ktoś do kogo można by było zadzwonić w potrzebie. Nie chodzi przecież o to żeby dręczyć kogoś telefonami,  
a taki kontakt zapisany w telefonie zapewni nam zdecydowanie więcej spokoju.


W podróż za granicę bez znajomości języka porady


Dobre nastawienie to połowa sukcesu

Wyluzuj to mają być wakacje marzeń, ucieczka od codzienności, odpoczynek. Podróż, jej planowanie, pakowanie to mnóstwo pozytywnych emocji. Stres związany z niemożnością rozmawiania w danym języku może Ci skutecznie popsuć wakacje. Nie pozwól na to! Podejdź do tematu na luzie. W końcu nie często zdarza się wyjechać, a stres jest złym doradcą. Wszelkie improwizacje i gestykulacje na pewno pomogą się porozumieć w podstawowych kwestiach. Zanim wyjedziesz poczytaj o kraju, do którego się wybierasz. Znajomość mentalności mieszkańców, zachowań oraz to czego nie wypada robić w danym kraju pozwoli uniknąć nieporozumień czy nieprzyjemności.


Znajomość języka za granicą? Czy to konieczne?

Pomocne narzędzie w podróży

Nie masz czasu ani ochoty organizować tego wszystkiego? Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Technologia zaszła już tak daleko, że dzisiaj możesz zabrać ze sobą "prywatnego tłumacza" 
w swojej własnej kieszeni. 


Vasco Electronics
Elektroniczny tłumacz Vasco Traveler Solid 4

Firma Vasco Electronics przysłała nam do przetestowania jedno ze swoich urządzeń, a konkretnie Vasco Traveler Solid 4. Jest to tłumacz elektroniczny, który obsługuje ponad 40 języków, 
a na dodatek został wsparty szeregiem funkcji przydatnymi w podróży.


Tłumacz elektroniczny
Elektroniczny tłumacz Vasco Traveler Solid 4

Dużą zaletą tłumacza mowy Vasco jest funkcja "konwersacja", pozwala ona na prowadzenie dialogu w dwóch dowolnie wybranych językach. To skuteczne rozwiązanie na przełamanie bariery językowej. Wszechstronność tej funkcji znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach. Umożliwi przeprowadzenie luźnej rozmowy podczas wakacji, pomoże w porozumiewaniu się w recepcji hotelowej lub restauracji. Znajdzie również zastosowanie w bardziej skomplikowanych rozmowach biznesowych czy w przeprowadzaniu wywiadów podróżniczych. Warto dodać, że ta opcja wspierana jest płynną wymową lektora z ładnym akcentem, a historia konwersacji zostanie zapisana w pamięci urządzenia, co pozwoli nam na odtworzenie jej w dowolnym czasie. Dzięki temu, że urządzenie łączy się z najbliższym dla niego serwerem (jest ich 5, na każdym z kontynentów) tłumaczenia stają się bardzo szybkie, a to kolejny bardzo istotny aspekt z punktu widzenia zachowania naturalnej płynności podczas rozmowy.

Elektroniczny tłumacz Vasco Traveler Solid 4

Bardzo ciekawi byliśmy jak wypadną tłumaczenia i to właśnie od nich zaczęliśmy. Na początek podstawowe zwroty typu: Jaka dzisiaj będzie pogoda? Która godzina? Którym pociągiem dojadę na dworzec? Oczywiście poradził sobie z tym zadaniem znakomicie.

Następnie przyszła pora na coś trudniejszego. Zabrałem Travelera ze sobą do pracy, gdzie na co dzień handlujemy towarami z firmami z różnych stron Europy. Miałem okazję wypróbować jego możliwości w użyciu typowej terminologii dla branży samochodowej. Byłem bardzo zaskoczony jak świetnie sobie poradził.


Elektroniczny tłumacz Vasco Traveler Solid 4

Tłumacze i translatory elektroniczne Vasco wykorzystują 5 silników tłumaczeniowych i korzystają 
z najlepszego w zależności od wybranej pary językowej. To bardzo ważne, gdyż dzieki temu zapewniają one najwyższa jakość tłumaczeń. 

Model Vasco Traveler wyglądem przypomina trochę smartfon, aczkolwiek właśnie za sprawą obudowy jest nieco cięższy. Zaraz po pierwszym uruchomieniu należy wybrać język, aby potem przejść do bardzo intuicyjnego menu. Za to z naszej strony zdecydowany plus. Odnalezienie potrzebnej funkcji zajmuje dosłownie chwilę i tak oto w naszym przypadku nie musieliśmy zaglądać do instrukcji. 


Elektroniczny tłumacz Vasco Traveler Solid 4

Dzięki ścisłej współpracy z wieloma sieciami, elektroniczny tłumacz zapewni nam tani transfer danych oraz najlepszy zasięg. Tam gdzie nie ma WiFi Vasco Traveler korzysta z wewnętrznej, międzynarodowej karty SIM dzięki której koszt transferu danych jest znikomy i można z urządzenia korzystać również jako bardzo taniego Hot Spota dla naszych innych urządzeń, cena 1MB to zaledwie 0,02 USD.

Dodatkowo w Travelerze znalazły się: nawigacja, przeglądarka internetowa, dyktafon. Nie jest to może nic nadzwyczajnego, ale miło, że znalazło się w tym urządzeniu.

Jak widać możliwości wykorzystania elektronicznego translatora jest naprawdę wiele czy w podróży czy w celach biznesowych.


Elektroniczny tłumacz Vasco Traveler Solid 4

W ofercie Vasco Electronics znajdziecie różne tłumacze elektroniczne, a czytelnikom naszego bloga przysługuje 30 % rabatu na wszystkie urządzenia znajdujące się w sklepie internetowym. Aby z niego skorzystać, wystarczy przejść do oferty za pomocą linku Vasco Electronics lub klikając w poniższy baner. Zostanie wyświetlony kod rabatowy, który należy podać podczas składania zamówienia.
Dowiedzieliście się jak dobrze się przygotować? Teraz nie pozostaje Wam nic innego jak zaplanować wymarzone wakacje i ruszać w drogę. Powodzenia i udanej podróży!


Artykuł powstał we współpracy z firmą Vasco Electronics od której do testów otrzymaliśmy model Vasco Traveler Solid 4.

Komentarze

  1. ja w sumie jakoś nigdy nie pomagałam sobie za bardzo jakimiś tłumaczami, bo zawsze byłam z kimś kto władał danym językiem. ;) ostatnio sama też coraz lepiej sobie radzę, więc liczę też i na siebie samą. ;) aczkolwiek dla osób faktycznie nieznających języka może to być dobre rozwiązanie. :)
    pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Internet i aplikacje w telefonie baaaardzo pomagają za granicą. Omnibus, booking naprawdę ratują życie ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.