Jamajka. Co zobaczyć? Informacje, ceny, wycieczki, opinie o wyspie.

Jamajka, zielona wyspa na Karaibach, kolebka muzyki Reggae, stolica rumu
i malowniczych plaż. Nie można się nie zgodzić z wcześniej wymienionymi stwierdzeniami na temat tej wyspy. Na początku roku mieliśmy okazje przekonać się o tym na własnej skórze, co skłoniło nas do napisania tego wpisu. Znajdziecie w nim praktyczne informacje, wskazówki, ale i nasze subiektywne odczucia związane z Jamajką.

Blog podróżniczy
Jamajka

Gdzie leży Jamajka
Jamajka jest wyspiarskim państwem leżącym na Morzu Karaibskim. Znajduje się na kontynencie Ameryki Północnej. Stolicą Jamajki jest Kingston (liczba ludności ok. 666 tys.).

Jamajka mapa
Poniżej zamieszczona mapa google jest interaktywna, a więc można ją dowolnie przesuwać, oddalać czy przybliżać.
Jamajka pogoda, kiedy najlepiej wybrać się na wakacje
Na Jamajce nie występują pory roku, a średnia temperatura wynosi 27 stopni.
Okres od października do czerwca  sprzyja jednak bardziej turystyce. W tym czasie znacznie spada ryzyko wystąpień huraganów siejących niejednokrotnie spustoszenia na Karaibach.

Plaża
Plaża w Rio Bueno, Jamajka
Bob Marley Drink, Jamajka
Plaża w Rio Bueno, Jamajka
Ile trwa lot z Warszawy na Jamajkę
Lot z Warszawy do Montego Bay na Jamajce trwa około 13 godzin. Na rynku polskim pojawiły się oferty biur podróży zawierające bezpośrednie przeloty.

Negril
Plaża hotelowa w Negril, Jamajka
Jamajka zachodnia cześć wyspy
W zachodniej części wyspy, a więc w okolicach Negril znajduje się z pewnością jedna z najpiękniejszych plaż na Jamajce - Seven Mile Beach. Zlokalizowanych jest tu sporo luksusowych hoteli, a miejscowi nastawieni są na szybki i łatwy zarobek na turystach z USA i Kanady, których jest tu zdecydowanie najwięcej. Wystarczy wyjść poza teren hotelu, aby natychmiast się o tym przekonać. Podczas niedługiego spaceru (ok. 10-15 min pieszo) do wejścia na Seven Mile Beach z pewnością kilkakrotnie zatrzyma się przy nas samochód pytając czy nie chcemy podwózki. Natomiast sam spacer po plaży też nie będzie należał do spokojnych, gdyż plaże przemierza niezliczona grupa czarnoskórych handlarzy, którzy jeden po drugim będą usiłowali nam sprzedać swoje towary. Polecamy wybranie tej części Jamajki osobom przyjeżdżającym na wyspę w poszukiwaniu względnego spokoju, gdyż poza rajskimi plażami i luksusowymi hotelami nie ma tu zbyt wiele turystycznych atrakcji.

Negril
Plaża hotelowa w Negril, Jamajka

Jamajka
Seven Mile Beach, Jamajka

Jamajka
Seven Mile Beach, Jamajka

Jamajka
Seven Mile Beach, Jamajka

Jamajka
Negril, Jamajka
Jamajka środkowa część wyspy
Środkowa część Jamajki, przyciąga turystów z każdego zakątka wyspy, a to ze względu na znajdujące się tu liczne atrakcje turystyczne, począwszy od wodospadów na rzece Dunn skończywszy na Nine Mile, czyli miejscu urodzin i pochówku B. Marleya.

Jamajka
Konoko Falls, Jamajka

Jamajka
Szkoła w Nine Mile, Jamajka
Jamajka wschodnia część wyspy
Wschodnią część wyspy określilibyśmy jako tę dziką, prawdziwą Jamajkę.
Oczywiście i tu występują luksusowe hotele, natomiast w naszym odczuciu, zauważalna jest wyraźna różnica poziomu życia między wschodnią, a zachodnia stroną Jamajki. Ta strona to również góry (Blue Mountains), gdzie uprawiana jest jedna z najlepszych kaw na świecie.

Jamajka
W drodze do Rasta Camp, Góry Błękitne, Jamajka

Jamajka
Rasta Camp, Góry Błękitne, Jamajka

Jamajka


Jamajka
Long Bay, Jamajka

Jamajka
Wzgórza w drodze do Nine Mile, Jamajka

Kawa Jamajka
Poczęstunek na plantacji kawy, Góry Błękitne, Jamajka
Jamajka choroby 
Na Jamajce w 2016 stwierdzono przypadki zachorowań na wirus ZIKA. który przenoszony jest przez komary. Szczegółowe zalecenia zostały wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny, które można przeczytać w tym opracowaniu na temat wirusa ZIKA.

Wypożyczenie samochodu na Jamajce, zwiedzanie wyspy na własną rękę
Na Jamajce samochód można wypożyczyć w większych miastach jak: Montego Bay, Kingston, Negril, a ceny oscylują w granicach 50$ za dzień. Jednak ze względu na odmienny dla nas ruch uliczny (lewostronny), często nie najlepsze drogi oraz mentalność jamajskich kierowców raczej odradzalibyśmy zwiedzania Jamajki w ten sposób. Poza tym zapuszczanie się samotnie w wiele miejsc na wyspie nie jest chyba najlepszym pomysłem. Nie wszędzie będziemy bowiem mile widziani. Każdy jednak powinien podjąć decyzje samemu, ponieważ podróżowanie w taki sposób ze względu na finansowy aspekt na pewno będzie korzystniejszy. My podróżowaliśmy po wyspie z prywatnym kierowcą, został on nam polecony przez Polaka, który mieszka na Jamajce. Bardzo sumienny i uczciwy, posiada wszelkie uprawnienia oraz pozwolenia do podróżowania z turystami.
Koszt takiego prywatnego kierowcy za cały dzień pracy to 150-250$ za dwie osoby. Wszystko ostatecznie zależy od odległości, które zamierzamy pokonać.
Jeśli ktoś chciałby namiar prosimy o kontakt mailowy: travelek24@gmail.com lub wiadomość przez facebook , chętnie udostępnimy kontakt.

Blue Mountains, Jamajka

Jamajka
Jamajka
Jamajka - atrakcje turystyczne, wycieczki i zwiedzanie, ceny (styczeń 2018)
Plaża Seven Mile Beach - wejście bezpłatne, są jednak wejścia przy których pobierana jest opłata
Rick's Cafe - wejście bezpłatne
Wodospad YS - 20$/os.
Black River Safari / Spływ tratwami rzeką Black River - 25$/os.
Falmouth Lumious Lagoon - 25$/os.
Rasta Camp Blue Mountains - 10$/os.
Plantacja kawy w Górach Błękitnych - 25$/os.
Blue Lagoon wejście bezpłatne, opłynięcie laguny tratwą z przewodnikiem - 60$ za tratwę (2 os). tutaj utargowaliśmy na 50$ za 2os.
Dunn's River Falls - 20$/os.
Konoko Falls - 20$/os.
Nine Mile Mausoleum B.Marleya - miejsce urodzin i spoczynku Boba Marleya - 25$/os.
Martha Brae River Rafting - Spływ tratwą, 25$/os.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zwiedzając atrakcje turystyczne na Jamajce należy liczyć się z tym, że będziemy pośrednio lub bezpośrednio proszeni o napiwki. Dla przykładu, wybieramy się do Konoko Falls, mimo, że płacimy za wejście, "obowiązkowy" przewodnik poprosi na koniec o napiwek.

Jamajka
Blue Lagoon, Jamajka

Jamajka
Dunns River Falls, Jamajka

Jamajka
YS Waterfalls, Jamajka

Muzyka Reggae i Dancehall, czego się słucha na Jamajce
Nam wystarczyło wyjść jedynie poza lotnisko na Jamajce, aby usłyszeć już najbardziej znane utwory Boba Marleya. Praktycznie wszędzie gdzie się poruszaliśmy po wyspie, towarzyszyła nam muzyka Marleya, a to w autobusie, w samochodzie czy chociażby w hotelu, gdzie praktycznie co wieczór występowały zespoły grające muzykę na żywo. Dzisiaj także dużą popularnością cieszą się na Jamajce tacy wykonawcy jak : Chronixx, Gentleman, Protoje, Shaggy czy liczne dzieci Boba Marleya np. Damian Marley czy Ky-Many Marley

Wystarczy kliknąć w danego artystę, aby zapoznać się z jego muzyką.

Nine Mile
Nine Mile, Jamajka

Jamajka
Negril, Jamajka
Filmy z Jamajką w tle, kilka propozycji
Home again pol. tyt. W domu najlepiej
Journey to Jah pol. tyt. W drodze do Jah
Shottas pol. tyt. Bandziory
One Love pol. tyt. Jedna miłość

Nasze subiektywne spostrzeżenia na temat Jamajki
Jamajka z naszego punktu widzenia jest krajem bardzo drogim, a w szczególności wszelkie usługi kosztują sporo. Podróżując po wyspie wybraliśmy opcje zwiedzania z prywatnym kierowcą co dodatkowo znacznie podniosło nasze wydatki, ale mimo szczerych chęci na zwiedzanie Jamajki wypożyczonym samochodem, nie żałujemy podjętej ostatecznie decyzji. Dotarcie do niektórych miejsc, które chcieliśmy zobaczyć, nie zawsze wiodły przez przyjazne turystom regiony. Generalnie uczucie niepewności i lekki niepokój, a czasami nawet strach (o tym w kolejnych postach) towarzyszył nam zawsze kiedy opuszczaliśmy mury hotelowe. Dodatkowo Jamajka jest krajem o bardzo wysokim współczynniku zachodzących przestępstw, a my po prostu staraliśmy się w miarę możliwości niwelować możliwe ryzyko. Po kilku dniach aktywnego zwiedzania wyspy, można jednak przywyknąć do kontroli policyjnych na drogach czy rzucanych w naszą stronę obraźliwych haseł. Jamajka dała nam się poznać także z innej, zdecydowanie przyjemniejszej strony. Piękna plaża Seven Mile, miejsce urodzin i pochówku Boba Marleya Nine Mile czy niezapomniany Rasta Camp w Górach Błękitnych i ostatecznie poznani na Jamajce przyjaźni nam ludzi. Z pewnością było warto zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Pozostałe wpisy o Jamajce na naszym blogu:
* Linki do kolejnych wpisów, pojawią się również w tym miejscu

Rasta Camp w Górach Błękitnych na Jamajce
Nine Mile 
Wodospady Jamajki
Seven Mile Beach, jedna z najpiękniejszych plaż na Jamajce


Film z naszej podróży na Jamajkę znajdziecie również w serwisie youtubeJesteśmy również na Instagramie, tam znajdziesz jeszcze więcej zdjęć z Jamajki :)

Komentarze

 1. przepiękne zdjęcia i świetna relacja - Wasze wskazówki na pewno przydadzą się komuś, kto się zastanawia nad wyjazdem do Jamajki :) my chwilowo zostajemy w granicach Polski, ale jesli sie cos zmieni to powrócimy do opowiesci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. podane ceny $ to usd czy jamajski dolar?

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku zastanawiam się właśnie nad tym kierunek na urlop. Nie wiem tylko, czy wybrać Jamajkę czy Dominikanę. Po zdjęciach widzę, że plaże wyglądają super i jest trochę atrakcji, które można zorganizować. Może poradzicie mi, który kraj powonieniem wybrać? Świetny artykuł, który na pewno mi się przyda. Powodzenia w dalszych podróżach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Niestety, nie mieliśmy okazji być na Dominikanie, więc trudno nam doradzić w tej kwestii. Możemy natomiast polecić zachodnią część Jamajki (okolicę Negril), jeżeli zależy ci na pięknych plażach na tej wyspie. 7 Mile Beach powinna Ci się spodobać.

   Usuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.