Słowenia - Co zobaczyć nad jeziorem Bohinj? Informacje praktyczne

Jezioro Bohinj to obok jeziora Bled, jeden z najpopularniejszych kierunków w Słowenii. Odwiedziliśmy to miejsce w sierpniu 2017 roku i zebraliśmy dla was garść przydatnych informacji związanych z pobytem w Bohinj i okolicy.

Ribcev Laz, jezioro Bohinj

Co zobaczyć nad jeziorem Bohinj? Co robić nad jeziorem Bohinj? 


Wodospad Savica

Jedna z największych atrakcji nie tylko tego regionu, ale całej Słowenii. Wodospad Savica znajduje się
w niedalekiej odległości od samego jeziora Bohinj i wypływa z otaczającego go górskiego masywu.
Konkretnie to około 4 km od Ukanc. Podjazd wiedzie asfaltową drogą przez las.

Droga pod sam wodospad Savica, którą musimy pokonać pieszo wjedzie lasem, szerokimi i długimi stopniami. Trzeba ich pokonać około pięciuset, co zajmuje około 20 minut w jedną stronę.
Na końcu ścieżki drewniana altana z której można podziwiać widok na wodospad Savica i jezioro Bohinj.  
Wejście do wodospadu Savica jest płatne 3 Eur/os. Parking dodatkowo - 3Eur / samochód osobowy.

Wodospad Savica, Słowenia

Wodospad Savica, Słowenia

Wodospad Savica, Słowenia
Szczyt Vogel - wjazd gondolą

Kolejka ma początek w miejscowości Ukanc przy jeziorze Bohinj. Nie trudno jest tu trafić, są drogowskazy, które pokierują was pod sam parking. Za pozostawienie samochodu na parkingu przy wjeździe na Vogel nie są pobierane opłaty. Gondola na szczyt wyrusza i wraca co 30 min, mieści sporą ilość osób. Cena za wjazd i zjazd 15 Eur/os. Czas wjazdu na szczyt Vogel ok. 4 min.

Warto rozważyć zakup biletów łączonych w rożnych konfiguracjach więcej na tej stronie (klik)


My odwiedziliśmy to miejsce około godziny 11 i parking powoli się zapełniał. Zakup biletów przy kasach idzie bardzo sprawnie, nie trzeba nastawiać się na stanie w długiej kolejce, tak jak to znamy z Polski przy wjeździe na Kasprowy Wierch. Na całość, czyli parkowanie, dojście do kas, zakup biletów oraz wjazd na szczyt trzeba zaplanować około 30-40 minut.

Na szczycie Vogel mieści się restauracja, pizzeria (nie była czynna w sierpniu br.), hotel i kompleks narciarski. Wszystko razem nosi nazwę VOGEL SKI CENTER (klik). Widoki na górskie szczyty m.in. Triglav (najwyższy szczyt Słowenii) oraz jezioro Bohinj gwarantowane.

Najlepsze ujęcia na jezioro Bohinj są możliwe z kładki do której dojeżdża gondola. Po wejściu do restauracji nie mamy już możliwości powrotu. Warto więc poświęcić tam kilka chwil na zdjęcia zanim udamy się na Vogel.

Szczyt Vogel, Słowenia

Szczyt Vogel, Słowenia

Widok z Vogel, Słowenia

Widok na jezioro Bohinj, Słowenia

Widok z Vogel, Słowenia

Widoki z Vogel, Słowenia
Rejs po jeziorze Bohinj

Do wyboru mamy dwie przystanie z których możemy popłynąć w rejs po jeziorze Bohinj. Pierwsza z nich zlokalizowana jest w miejscowości Ribčev Laz, a druga w miejscowości Ukanc. Oddalone są one od siebie 5,5km odcinkiem wzdłuż linii brzegowej jeziora Bohinj. Tak samo wygląda więc trasa rejsu, czyli Ribčev Laz - Ukanc i odwrotnie. Można popłynąć także tylko w jedną stronę dowolnej relacji. Nie ma potrzeby zakupu biletu wcześniej, spokojnie da się go kupić na statku. Statek rejsowy został wyprodukowany w Niemczech i służył niegdyś do przewozu pasażerów po położonym w Bawarii - Königssee. Przez coroczne solidne konserwowanie jest w doskonałej kondycji. Ze względu na ochronę środowiska wyposażony jest w silnik elektryczny, przez co podróżuje się bardzo komfortowo w ciszy i spokoju. Sam rejs nie jest długi i zajmuje ok. 30 min. w jedną stronę. My wybraliśmy opcje w dwie strony, co zajęło łącznie około 1:10 min. Statek ściśle więc trzyma się rozkładu, który dostępny jest na tej stronie (klik). Polecamy przejrzeć dobrze cennik, okazuje się bowiem, że wykupując kilka atrakcji jednocześnie, można trochę zaoszczędzić --> (klik)

Podczas rejsu przewodnik opowie (w jęz. ang.) kilka ciekawostek na temat samego jeziora, otaczających go masywów górskich czy legend związanych z Bohinj.

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia

Praktyczne informacje - Jezioro Bohinj

Punkt widokowy na jezioro Bohinj
Znajduje się on na szczycie skały przy której mieści się bar "Pod Scalco". Dotrzeć można tam kierując się w stronę parkingu za hotelem Jezero. Ścieżka o niedużym pochyleniu wiodąca lasem. Wejście zajmuje 5-10 min.

Widok z punktu widokowego, jezioro Bohinj

Widok z punktu widokowego, jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj

Widok z punktu widokowego, jezioro Bohinj

Plażowanie nad jeziorem Bohinj
Wzdłuż linii brzegowej jest mnóstwo miejsc do plażowania. W tym celu polecamy wybrać się na plażowanie od strony wioski Stara Fužina. Oprócz ścieżki, nie znajdziemy tam niczego co stworzyła ludzka ręka - obcowanie z przyrodą gwarantowane.

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia
Aktywności nad jeziorem Bohinj
Jedni ciągną własny sprzęt inny wypożyczają. Łodzie, kajaki, rowery. Tuż przy moście w Ribčev Laz mieści się spora wypożyczalnia wszelakiego sprzętu i to nie tylko wodnego.

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół znajduje się w miejscowości Ribčev Laz, nieopodal mostu. Wnętrze zdobią piękne gotyckie freski.

Kościól św. Jana Chrzciciela, Jezioro Bohinj

Kościól św. Jana Chrzciciela, Jezioro Bohinj
Spacer wokół jeziora Bohinj
Trasa ma około 12km, przejście dookoła jeziora Bohinj zajmuje około 3h. Szlak pieszy wokół jeziora nie wymaga specjalnego wyposażenia, gdyż wędrówka nie sprawia żadnych trudności.

Sklep spożywczy przy jeziorze Bohinj
Ribčev Laz, przy parkingu w kierunku Bohinjska Bistrica. Sklep sieci Mercator.

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia

Jezioro Bohinj, Słowenia

Parkingi nad jeziorem Bohinj

1) Wzdłuż głównej drogi, nieopodal baru "Pod Skalco" - duży ruch, niewiele miejsc parkingowych ok. 20. Często przepełniony, za to doskonała lokalizacja - wszędzie blisko. Należy koniecznie zakupić bilet w parkometrze. W niespełna 20 min. byliśmy świadkami kilku mandatów. Za godzinę parkingu zapłacimy 1,50 Euro.

2) Zaraz za hotelem "Jezioro"
Spory parking, gdzie parkują również duże autobusy, minibusy. Bilety zakupimy w parkomacie. Płatny 1,5 Eur za godzinę. Tuż przy części, gdzie parkują autobusy na prawo znajduje się ścieżka w las, wiedzie ona na punkt widokowy na jezioro Bohinj. Nie trudno ją znaleźć, rozglądajcie się na prawo pod górę od parkingu.3) Parking przy sklepie Mercator. Płatny 1,5 Eur/h

4)
Parking
Nieco daleko do głównych atrakcji jeziora Bohinj. Płatny - 5 Euro za dzień.
Jezioro Bohinj odwiedzane jest przez znaczną ilość turystów podróżujących do Słowenii. Jest ich jednak znacznie mniej niż przy sąsiednim jeziorze Bled. Szczególnie wieczorami zapada tutaj cisza i spokój.

Jezioro Bohinj, SłoweniaKomentarze

 1. Słowenia mi się bardzo podoba, ale dotychczas tylko przez nią przejeżdżaliśmy :) Super zdjęcia, szczególnie ostatnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. O Słowenii mało się słyszy. Mnie się jak na razie kojarzyła tylko z potwornym korkiem na drodze. Ale tutaj pokazaliście naprawdę przyjemne oblicze tego kraju. Chyba warto go poznać.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam i czytałam mnóstwo pozytywnych relacji ze Słowenii, choć wydaje się ona nie być aż tak popularna. Wasze zdjęcia pokazują, że jest tam naprawdę cudownie. Dopisuję do listy podróżniczych marzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jak tam pięknie. <3 ciągle ta Słowenia jest dla mnie wyłącznie tranzytem do Chorwacji i ciągle nie może się to zmienić. ;< a szkoda, bo coraz mocniej mnie tam ciągnie. ;)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za tę wycieczkę. Piękne widoki. Koją duszę. :)
  Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna relacja i zdjęcia. :) Z przyjemnością przeczytałam. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.