Terranera, wyspa Elba - niezwykły staw leżący tuż przy morzu

Mały, płytki staw Laghetto di Terra Nera znajduje się w pobliżu Porto Azurro w południowo wschodniej części Elby. Powstanie stawu w tym miejscu związane jest ściśle z historią górnictwa wyspy. Jego bezpośrednie położenie blisko morza i wybrzeża, sprawia, że wydaje się on być naturalnym jeziorem przybrzeżnym. 
W rzeczywistości jest to jednak stary wał kopalniany wypełniony wodą siarczaną, która miesza się z wodami przybrzeżnymi morza tyrreńskiego.

wyspa Elba
Na lewo Morze Tyrreńskie, na prawo Terra Nera, wyspa Elba

W okolicy natknąć można się jeszcze na resztki maszyn, działającej w przeszłości kopalni, które służyły do wydobywania surowców. Obszar wokół jeziora przypomina nieco księżycowy krajobraz. 

Terranera
Plaża Terranera, wyspa Elba
wyspa Elba
Ścieżka wiodąca z plaży do stawu Terranera, wyspa Elba
Z punktu widzenia geologicznego teren także jest bardzo interesujący, gdyż wokół Terranera rozrasta nieskażona natura. 

wyspa Elba
Rdzawa gleba w pobliżu Terranera, wyspa Elba
Terranera
Czarne podłoże od żelaza Terranera, wyspa Elba
Terranera otoczona jest skałami, które wyróżniają się złożami żelaza, sporo z nich jest w glebie stąd ciemne odcienie ziemi.

Terranera
Terranera, wyspa Elba
wyspa Elba
Terranera, wyspa Elba


W przeszłości kopalnia wydobywała hematyt, piryt oraz magnezyt z których w dalszym procesie oddzielano żelazo. Pozostałości tych minerałów spowodowały również rdzawe odcienie skał i gleby.

wyspa Elba
Rdzawe skały Terranera, wyspa Elba
Terranera
Skały Terranera, wyspa Elba
Staw Terranera mieni się w różnych odcieniach błękitu, wszystko zależy od tego jak właśnie pada światło słoneczne. Ma tu miejsce niesamowita gra świateł. Warto zobaczyć to na własne oczy, szczególnie kiedy przybierze barwę szmaragdowo zieloną. 

wyspa Elba
Staw Terranera, wyspa Elba
Terranera
Terranera, wyspa Elba


Przypominamy, że do tej pory mogliście przeczytać jeszcze kilka innych wpisów dotyczących Elby.


* Elba praktyczne informacje - kliknij tu -
* Elba, miasteczko Capoliveri - kliknij tu -
* Elba, wioska z piękną plażą Sant'Andrea - kliknij tu -
* Elba, najpiękniejsze plaże cz. I - kliknij tu -
* Elba, najpiękniejsze plaże cz. II - kliknij tu -
* Elba, najpiękniejsze plaże cz. III - kliknij tu -Komentarze

 1. Widoki przepiękne. Chciałabym się kiedyś tam znaleźć i zobaczyć to wszystko na własne oczy. Bo zdecydowanie jest co podziwiać. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. przepiękne widoki, niesamowicie podoba mi się kontrast pomiędzy kolorami wody a ziemi, które świetnie ze sobą współgrają :)

  OdpowiedzUsuń
 3. rzeczywiście, troszkę przypomina księżycowe wyobrazenia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. coraz mocniej zachęcacie do podróży na Elbę. ;) gdyby nie fakt, że czeka nas zmiana mieszkania, to bym już chętnie się tam wybrała. ;)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie to wygląda, trochę nieziemsko.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

O nas
Cześć tu Maja i Marcin (Travelki). W 2013 roku założyliśmy blog Travelek24.pl. Jesteśmy małżeństwem uwielbiającym podróżowanie samochodem na własną rękę. Włochy, Chorwacja i Grecja to wiodące kierunki naszych wojaży. W przerwach pomiędzy planowaniem kolejnych wyjazdów zdarza się nam polecieć także w dalsze, nieco bardziej egzotyczne miejsca. Każda nasza podróż kończy się jednak w tym samym miejscu. W Olsztynie na Warmii. To właśnie jego urokami i walorami cieszymy się na co dzień.